Wpis z mikrobloga

Przelot ISS fotografowany sprzętem zamocowanym na montażu RST-135 z funkcją podążania za satelitami.
Kamerka ASI1600, obiektyw Sigma 40 mm f/1,4, 250 milisekund na klatkę, film przyspieszony 15 razy w stosunku do rzeczywistości.
Gfycat trochę zmasakrował jakość, niestety szum z kamerki się bardzo słabo kompresuje. Film w znacznie lepszej jakości i rozmiarze 300 MB można pobrać tutaj.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #kosmos #iss #gif #timelapse #fotografia #mojezdjecie
namrab - Przelot ISS fotografowany sprzętem zamocowanym na montażu RST-135 z funkcją ...

źródło: comment_1601120282WxZQUY0PbI8w3JpzC8ETDs.jpg

Pobierz
  • 29
@namrab: Zawsze mnie zastanawiało z jakiego to narzędzia korzysta się do śledzenia choćby stacji ISS. Odpada tu klasyczny napęd, bo jej prędkość kątowa się szybko zmienia
@Rancor: Maksymalna prędkość kątowa ISS to około 1° na sekundę. Większość montaży potrafi obracać się kilka razy szybciej. Wystarczy tylko odpowiednie oprogramowanie do celowania w stację. RST-135 ma taką funkcję wbudowaną w firmware, więc nie trzeba go nawet podłączać do komputera.
@jgoluch: Raz próbowałem na 2350 mm i stacja mi uciekła po kilku sekundach, ale nie miałem jeszcze do końca opracowanej metody śledzenia. Trzeba bardzo dobrze ustawić montaż, żeby śledzenie było precyzyjne. Ostatnio wprowadziłem trochę poprawek związanych ze sposobem wyrównania na gwiazdach. Śledzenie tego przelotu powyżej było mega gładkie, jedynie co kilka sekund musiałem pilotem poprawiać pozycję o kilka pikseli. Gdyby tak prowadził za każdym razem, to nie miałbym problemu z utrzymaniem
@jgoluch: Jak najbardziej, ISS ma bardzo dużą jasność powierzchniową i można ją filmować na bardzo krótkich czasach. Po prostu w powyższym filmiku zależało mi na złapaniu gwiazd w tle. Na ogniskowej 40 mm obraz stacji i tak miałby ledwie kilka pikseli szerokości.