Wpis z mikrobloga

@gatineau: no skomunikowane jest znacznie lepiej, ale właśnie turyści psują bardzo to miasto.

Takiej jakości komunikacji wszelakiej (rowery, metro czy auto) nie ma nigdzie.


@gatineau: w każdym innym dużym, holenderskim mieście ( ͡º ͜ʖ͡º) Oferta kulturalna jest naprawdę świetna, ale znowu ten sam problem co z turystami - drogo i tłoczno. Gastronomia dwa poziomy niżej niż w Warszawie i mówię to z pełną odpowiedzialnością, parę
. W Holandii uderzałbym już prędzej w Utrecht czy Rotterdam.


@geuze: no tak, tylko jak dla mnie cały Randstad to jak jedno miasto, to chyba z 25 minut pociągiem między Amsterdamem a Utrechtem, bliżej niż między przeciętną dzielnicą Warszawy a centrum :) nie ma co się rozdrabniać w szczegóły bo przy tamtejszej komunikacji nie dość że kraj normalnie jest mały to jeszcze dodatkowo się kurczy
Gastronomia dwa poziomy niżej niż w Warszawie i mówię to z pełną odpowiedzialnością, parę lokali objadłem.


@geuze: w sumie racja. No to pogoda i jedzenie są gorsze, niech będzie że remis :)
@gatineau: no jak tak na to patrzymy, to tak. Ale też problemów nie brakuje - ceny i dostępność nieruchomości w Randstacie to jakiś ponury żart, zarządzanie i cena śmieci, lokalne podatki, parkowanie (a wbrew pozorom, bez samochodu w Holandii żyje się trudno i drogo - jak znasz ceny połączeń kolejowych to przecież oko może zbieleć). Niektórzy dojeżdżają tam do pracy nawet 80-120km pociągiem :)

Ja żyję na prowincji (w dodatku przy
@Malganis: znaczy jak w Łodzi byłem w lipcu, to prawda że dalej dość dużo jest zniszczonych budynków, jednak dużo jest remontów i dużo odrestaurowano, natomiast jeśli chodzi o jedzenie, to byłem w wietnamskich barach i są bardzo tanie z dużymi porcjami.
@geuze: Jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości, to rzeczywiście jest bardzo dobrze, ale inne miasta na wschodniej ścianie też wypadają pod tym względem równie dobrze, a mają trochę więcej do zaoferowania, jak Praga i Budapeszt(tu znam bardziej z relacji innych). Natomiast jeżeli finanse nie stanowią problemu, to Warszawa nawet nie ma podejścia do Londynu czy Paryża.

Moim osobistym faworytem jest Lizbona, przepiękne miasto pod każdym względem, świetna pogoda, wspaniali ludzie,
@cr_7: no od 23 lat tutaj mieszkam (region Białegostoku) i nie jest tak źle. Czysty, dość zadbany, cenowo wiadomo taniej jak w Wawie ale na gastronomii nie jest tak kolorowo, zarobki mniejsze jak w zachodniej Polsce (chociaż powoli się to zmienia), ale i życie trochę tańsze. Co do zabudowy to mankamentem może być to, że nie ma za bardzo tych kamienic co są w prawie każdym większym polskim mieście, zabudowa jest
piekny ból dupy wywołuje dobrobyt stolicy


@Deska_o0: Warszawa i dobrobyt xDDD W Polsce są może dwa, maksymalnie trzy miasta o których możemy powiedzieć, że panuje tam dobrobyt i bynajmniej nie są to miasta duże. Niestety mieszkam w Warszawie i przeprowadzając się tam z Polski A czuć było od razu różnicę, ten cywilizacyjny skok w tył.
@geuze: no oczywiście, pisze że mając sensowne zarobki. Na Amsterdam trzeba mieć z 5-6k na parę z czego 2 pochłonie sam zorgverzekering i rata za mieszkanie (lub domek w jakiejś miejscowości pod Amsterdamem)

Ale nie wydaje mi się żeby dostępność mieszkań w Warszawie była jakoś super lepsza, czy para robotników w Warszawie da radę kupić 100 metrowa nieruchomość? W sumie nie wiem ale nie wydaje mi się
@cr_7: W Białymstoku byłem tylko dwa dni, więc nic nie powiem na temat tego miasta. Ale jak szukasz miasta dość dużego ale niedrogiego i niezatłoczonego, to polecałbym Szczecin. Piękna przyroda wszędzie dookoła, ludzie przyjaźni, samo miasto bardzo przyjemne. Z pracą jest różnie, zależy od branży, więc warto się rozejrzeć wcześniej.
Moim zdaniem absolutnie top miast do życia, nie tylko w Polsce, ale pewnie również w Europie (jeżeli masz sensowne zarobki). Dobrze skomunikowane, w tym nocne połączenia i tanie przewozy, bardzo dobra oferta kulturalna - dużo muzeów i wystaw, festiwali, kin (w tym studyjnych), sporo teatrów, opera, teatr muzyczny. Połączenia kolejowe do większości ośrodków w Polsce, lotnicze z dwóch lotnisk do praktycznie całej Europy, w tym tanimi liniami.

Myślę, że jedna z najlepszych