Wpis z mikrobloga

Beka z nieudaczników, którzy nie potrafią nic i do wszystkiego potrzebny im „fachowiec”.

Ja swój dom praktycznie w całości postawiłem własnymi rękami. Wystarczy odrobina chęci, podstawowe zdolności manualne oraz wiedza, za którą w obecnych czasach nawet nie trzeba płacić. Nie ukrywam, że w trakcie prac wielokrotnie posiłkowałem się materiałami z kanałów youtube, takich jak „Budowa domu systemem gospodarczym” czy „Łukasz budowlaniec”.

Miałem to szczęście, że zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i działka, którą przepisali mi rodzice stała się budowlana. Nie czekałem długo, zamówiłem projekt i kupiłem pustaki. Drewno na krokwie i deski wyciąłem z lasu, więc sporo zaoszczędziłem. Wykopy pod fundamenty jakaś groszowa sprawa, 500 czy 600 złotych, 4 godziny pracy koparki. Szalunki ubiłem samodzielnie. Zalewane oczywiście z gruchy, bo w tych czasach nie opłaca się już bawić z betoniarką. Na to papa i ściany. Wziąłem dwa tygodnie urlopu i stawiałem sobie codziennie po 2, 3 warstwy. Płyty, stemple i doki wypożyczyłem od znajomego, który ma firmę budowlaną. Zbrojenie na stropie kręciłem sam. Przyjechali z pompą i zalali w 15 minut, ja tylko polatałem z łatą.

Więźbę robiła mi ekipa górali, która akurat pracowała w sąsiedztwie. Podbiłem do nich z flaszką i zapytałem o cenę. Postawili w 2 dni za 5k zlotych. Pozostało jeszcze przykryć blachą i zamontować rynny. Jedyne czego nie wykonałem osobiście to elektryka, bo do tego potrzeba uprawnień. Większość narzędzi miałem w garażu, a rusztowania kupiłem na olx. Pomagali mi ojciec, brat i szwagier.

120 000 złotych i wiecha stoi. Zrobiłem to co powinien prawdziwy mężczyzna i zapewniłem swojej rodzinie byt. A wy dalej siedźcie z mamusią w blokach i śnijcie o szklanych domach.

#pokazdom #wygryw #chwalesie #budownictwo #majsterkowanie #diy #polskiedomy #nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #niebieskiepaski #budowadomu #rodzina
Pobierz Bogaty_grubas - Beka z nieudaczników, którzy nie potrafią nic i do wszystkiego potrze...
źródło: comment_15987800828pOLQZqP6An62rdav0jJ7m.jpg
  • 12
@KapiBara1337 @Bogaty_grubas: stan surowy, zamknięty? Jak robisz większość samemu to spokojnie. Największy koszt to więźba dachowa, dachówka i okna. Suporeks na ściany, bloczki na fundamenty, pręty zbrojeniowe czy grucha to koszty poniżej 10k. Rusztowanie jest drogie, ale tak naprawdę, możesz za kilka stów kupić parę ramek, które do zdecydowanej większości prac wystarcza, a jak będzie potrzeba wyżej/więcej to wynajmujesz na kilka dni ramki od firmy budowlanej też za kilka stówek. Nie
@Bogaty_grubas Instalacje też sam możesz zrobić ( ) a papiery to maks 10 tys. Ja miałam SSZ za jakieś 130 tys z czego okna i drzwi zewnętrzne to prawie 25 tys. Tak naprawdę to dopiero potem zaczęły się solidne koszty - hydrauliki, wylewek, tynków, ocieplenia, elewacji ani schodów sami nie zrobimy, bo tu są potrzebne sprzęty Może podłogi i ocieplenie dachu damy radę sami. I łazienki. Na