Wpis z mikrobloga

L'Occitane en Provence - Eau des Baux (2006)

Markę L'Occitane en Provence kojarzę głównie z dość drogimi kosmetykami do pielęgnacji ciała (z genialnym żelem pod prysznic Cytrusowa Werbena <3 na czele). Nie spodziewałem się w ich ofercie perfum, zwłaszcza kadzidlanych. Co więcej, producent postarał się o całą linię kosmetyków dla mężczyzn sygnowaną zapachem Eau des Baux, za co ma u mnie duży plus. Twórcą bohatera dzisiejszego wpisu jest Karine Dubreuil (na swoim koncie ma m. in. Gucci - GPHII).

Czym jest Eau des Baux? Cytując opis ze strony producenta:

W Prowansji rycerze z wioski Les Baux wybrali drzewo cyprysowe na symbol swojej siły i honoru, a jasną gwiazdę na niebie na przewodnika. Aby uhonorować ich odwagę, L'OCCITANE stworzyło zmysłową i tajemniczą mieszankę cyprysa z kadzidłem, którą nazwano Eau de Baux.


Skład:
Górna Nuta: Różowy Pieprz, Kardamon
Nuta Środkowa: Cyprys, Kadzidło
Dolna nuta: Wanilia, Tonkowiec Wonny

A jaki jest w rzeczywistości? Ciepły i korzenny. Taki czasoumilacz na chłodne, jesienne wieczory. W otwarciu zdecydowanie wybijają się przyprawy z kardamonem i tonką na czele, za którymi ukryła się odrobina kadzidła z małą domieszką zielonego cyprysa. Dość słabo wyeksponowano składniki, którymi ten zapach jest reklamowany. Dopiero po 30-40 minutach traci część przyprawowości i robi się (tylko) odrobinę bardziej kadzidlano-drzewny. I takim już pozostaje. Na mnie jest bardzo liniowy i jedyna ewolucja zapachu zachodzi w otwarciu. Nawiązując do opisu producenta jest trochę zmysłowy, ale na pewno nie tajemniczy - pół godziny i już wiemy o nim wszystko... Zapach jest raczej słodki, ale nie ulepowy. Moim zdaniem efekt ten daje wanilia, choć jej nuty nie wyczuwam wprost. Parametry mocno przeciętne, symboliczna krótkotrwała projekcja, trwałość do 5h, głównie bliskoskórnie. W teorii to zapach męski, w praktyce zdecydowany unisex i kobiety bez problemu mogą go nosić.

Recenzja dotyczy próbki z 2018-2019 roku. W Internecie można znaleźć opinie nt. bardzo dobrych parametrów starszych roczników (<2013). Nie miałem jeszcze okazji wąchać zawartości flaszki 75ml (nowe wypusty, nowa flaszka, [nowa {gorsza} formuła? #kosciolreformulacji]). Sam fakt zmniejszenia opakowania przy zachowaniu starej ceny daje do myślenia.

Eau des Baux mnie nie zachwycił, jednak może być ciekawą pozycją dla osób, którym zapach kadzidła wydaje się straszny, ciężki i kościelny, które boją się tej nuty. Tutaj jest ona tylko dalekim tłem w dość bezpiecznej kompozycji, więc nie zniechęci do dalszych eksperymentów z zapachami z mocniejszą ekspozycją kadzidła. Co więcej, recenzje z Internetów są dość różne, zwłaszcza dotyczące samego odbioru Eau des Baux ("-U mnie czuć wanilię! -A u mnie więcej nut dymnych!"), więc te perfumy mogą zostać odebrane zupełnie inaczej niż to wynika z mojej recenzji. Psikać, wąchać, obserwować!

Typ: wood, spicy
Zapach: 5/10
Trwałość: 4/10
Projekcja: 2/10
Oryginalność: 5/10
Popularność: 1/10

Cena: starszy wypust 100ml/209PLN, nowy 75ml/209PLN
Linki: Fragra, Parfumo

#perfumy #zapachsutanny
fryco - L'Occitane en Provence - Eau des Baux (2006)

Markę L'Occitane en Provence ...

źródło: comment_1598448621wojmtF7ECETahHCNbsSVxW.jpg

Pobierz
  • 7
@fryco: mi się podoba ale i tak najbardziej mnie urzekła ich podstawka z linii męskiej czyli niebieski L'Occitane Homme, cudowny, lawendowy zapach na wieczory i chłodniejsze dni :)
@fryco ja tam nie widzę w nich żadnego podobieństwa do tobacco vanille. Edb to bardzo fajny drzewno kadzidlany zapach.ja kqdzidla nie lubię ale tutaj jest naprawdę dobrze zblendowane
@sradam: Cieszę się, że zapach się podoba. Dla mnie jest zbyt grzeczny. Muszę sprawdzić jak pachną inne zapachy od L'Occitane.
@SZARY28: Również nie widzę podobieństwa do TV i nigdzie nie sugerowałem takiego. Tak jak napisałem powyżej, EdB jest bezpiecznym, kadzidlanym zapachem dla osób, które nie przepadają za kościelnym ujęciem tej nuty. Siedzi gdzieś głeboko w piramidzie zapachowej i rzadko daje o sobie znać.