Wpis z mikrobloga

mógłby mi jakiś mądry mirek wytłumaczyć jak działa rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia z powodu mobbingu? czy jeżeli pracuję z wstrętnym pracownikiem który mi nie pomaga i wyżywa się na mnie a przełożony odmawia rozdzielenia nas np. na inne zmiany to jest to już powód do złożenia takiego wypowiedzenia? i jak wygląda "udowadnianie" tego, że "mobbing" miał miejsce w razie gdyby pracodawca nie przyjął takiego wypowiedzenia?
#pracbaza #praca #pytaniedoeksperta #prawo #prawopracy
  • 16
@Adams_GA: to muszę ukradkiem nagrywać przełożonego jak odmawia mi przeniesienia na inną zmianę? świadków mam dużo, ale wątpie żeby te dupowłazy stanęły po mojej stronie zamiast po stronie swojego pracodawcy. myślisz, że takie wypowiedzenie miało by szansę przejść jakbym nie miał żadnych poważnych dowodów? czy raczej nie mam na co liczyć?
@Mystoo: zależy co masz na myśli mówiąc przejść. Umowa o prace tak czy siak ulegnie rozwiązaniu nawet jakby to było bez powodu i bez dowodów, tylko narażasz się na proces o odszkodowanie.
@Mystoo: Piszesz wypowiedzenie umowy o prace bez okresu wypowiedzenia, opisujesz dlaczego - czyli mobbing, wielokrotne powtarzanie sie sytuacji, ignorowanie sytuacji przez przelozonych, drukujesz w dwoch egzemplarzach, podpisujesz, wbijasz z tym do HR/szefa i mowisz jak sprawa wyglada. Albo typa przenosza, albo Ciebie. Jak nie to spadasz i tyle w temacie.

Wczesniej oczywiscie zrob porzadki biurowe, pozbieraj swoje zabawki, usun dane z kompa/telefonu.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-bez-wypowiedzenia
@Adams_GA: no czy będzie to uzasadnione rozwiązanie umowy i czy nie będą mieli jakichś wątpliwości w razie gdyby złożyli to do sądu. nie mam zamiaru płacić im żadnego odszkodowania

@Zamaskowany_mciciel: no właśnie odejść, ale ja nie chce grzecznie robić dla nich miesiąc na wypowiedzeniu czekając aż znajdą sobie kogoś za mnie na zastępstwo, nie zamierzam im iść na rękę. jestem jedną z niewielu osób która potrafi ogarnąć pewne rzeczy w
@Adams_GA: nie chcę iść tej firmie na rękę, tym bardziej, że za ostatni miesiąc na pewno #!$%@?ą mi premie na do widzenia. chce żeby zobaczyli jak pójdzie praca mojemu działowi bez mojej pomocy, większość osób tam nie ma nawet matury i totalnie nic nie ogarnia, większość rzeczy ja musiałem robić. wiem, że to trochę niedojrzałe, ale może wtedy zrozumieją co stracili
@Mystoo: Staraj sie to rozegrac na spokojnie i tak jak inni mowia zeby ich oskarzyc o mobbing musisz miec jakies dowody, swiadkow(wspomnij ze ich masz i sa gotowi zeznawac bo tez maja tego dosc) chociazby na tyle zeby przedstawic to kierownictwu. Srawdz dokladnie jakie mozesz poniesc maksymalne koszty jesli zdecydujesz sie zlozyc sprawe do sadu pracy i przegrasz(jest chyba smiesznie niski limit, ale szanse sa male jak masz dowody, sady orzekaja
@swiniakstatysta: mam umowę na czas określony i miesięczne wypowiedzenie. nawet nie wiedziałem, że mogę się starać o pensję za czas wypowiedzenia jeśli odejdę bez przepracowania okresu wypowiedzenia, dzięki, że mnie o tym uświadomiłeś. problem jest taki, że inni współpracownicy na pewno nie będą chcieli zeznawać, bo mieli by przez to problemy w firmie, nagraniami z kamer ta firma tez raczej nie będzie chciała się dzielić. nie mam zbyt wielu dowodów, chyba,
@Mystoo: w takiej sytuacji wiele bym nie oczekiwal, slowo przeciwko slowu. Na twoim miejscu poszedl bym do przelozonych, powiedzial jak sprawa wyglada - albo ty, albo on - na niego sa skargi, na ciebie zadnych, maja problem w firmie a Twoje odejscie go nie rozwiaze. Ale jesli im to pasuje, to juz ich sprawa, nie twoj cyrk, nie twoje malpy. Wyciagasz papiery, prosisz o podpisy i jakos tam zyjesz do konca
@swiniakstatysta: no niestety ten koleś to przyjaciel kierownika. nie nadaje się do niczego, nie ma nawet matury, jest toksyczny i prace dostał tylko dzięki znajomości. raczej wątpię w to, że wybiorą jakiegoś randomowego typa zamiast swojego kolegi. skargi na niego są cały czas, ale oni totalnie z tym nic nie robią.

chciałem złożyć wypowiedzenie w trybie natychmiastowym, bo wiem, że mój dział będzie mieć problem w poradzeniu sobie bez mnie, a
@swiniakstatysta: i co by mogło mi ewentualnie grozić za to jakbym po prostu przez ten miesiąc wypowiedzenia nie przychodził do pracy albo przychodził, ale nie wykonywałbym swoich obowiązków? mogą na wypowiedzeniu dać mi dyscyplinarkę?
@Mystoo: zwolnienie najlatwiej chyba zdobedziesz od psychiatry, stres, nerwy, serce, i takie tam. Nie musisz chyba wiele ubarwiac. Ewentualnie od kardiologa, to samo tylko z naciskiem na serce, problemy ze snem, wysokie tetno, przed wizyta lyknij godzinke wczesniej tusipect i popij kawa. Ale nie mowie z wlasnego doswiadczenia, wiec poczytaj sobie o potencjalnych objawach ktore mozesz miec. O premii chyba zapomnij, dodatkowo dostaniesz chyba mniejsze wynagrodzenie bo jestes na chorobowym... btw,
@swiniakstatysta: skoro powołanie się na mobbing raczej nie wchodzi w grę z powodu braku dowodów, to nie wiem jaki inny powód rozwiązania umowy bez wypowiedzenia mógłbym wybrać. w mojej pracy jest łamane parę zasad BHP, ale są to raczej drobnostki i wątpię by mi to uznali, więc nie wiem jaki powód jeszcze mógłby wybrać. mógłbym co prawda spróbować nagrać typa np. dyktafonem w telefonie, ale nie wiem czy za pomocą tego