Wpis z mikrobloga

@kubas89: upewnij się że na pewno masz WIBOR3M i jaki jest okres aktualizacji oprocentowania. To, że ktoś ma WIBOR3M nie znaczy że co 3 miesiące przeliczają raty, bo mogą brać WIBOR3M, lecz przeliczać co pół roku.

PS BNP ma w zwyczaju maksymalnie opóźniać obniżenie raty. Mam stary kredyt gotówkowy z Raiffeisena jeszcze, w którym obniżka oprocentowania wynika z obniżenia stopy lombardowej NBP i bank obniża oprocentowanie w ciągu 45 dni od
@kubas89 A jak masz w umowie? Wibor 3M czy 6M? Co umowa mówi na temat okresów obowiązywania wskaźnika? Od pierwszego obniżenia wiboru minęło 5 miesięcy więc mając pecha możesz poczekać jeszcze miesiąc o ile te okresy są u Ciebie sześciomiesięczne. Ja mam 6M w innym banku i sześciomiesięczne okresy obowiązywania i datę aktualizacji oprocentowania sprawdził mi mój doradca bankowy tego banku, u którego brałem ten kredyt i odpisał mi na maila że
@kubas89 Czyli źle trafiłeś z datami tak jak w sumie ja, dopiero po niemal 5 miesiącach aktualizacja, Tobie też niedługo powinni Ci obniżyć. W przypadku podwyższenia stóp w przyszłości banki również stosują te same okresy obowiązywania wskaźników więc podwyższenie będzie również z opóźnieniem 0-6 miesięcy, zależy jak się trafi.
@kubas89: W umowach z bankiem BNP znajduje się definicja okresu stabilizacji. To okres w którym oprocentowanie nie ulega zmianie. W przypadku WIBOR 3M okres stabilizacji wynosi 3 miesiące, w przypadku WIBOR 6M wynosi 6 miesięcy.
@marcpol Czyli dopiero jak minie 6 miesięcy od ostatniej aktualizacji wiboru to wtedy zmienia się w banku? Jak 30 lipca 2020 była zmiana wiboru 6M z 0,28 na 0,27 to ten okres stabilizacji dopiero się zaczął i musi być 0,27 przez 6 miesięcy? W ten sposób zmiana dla kredytobiorcy może nigdy nie nastąpić.
@vertical: Nie. Dotyczy to okresu w którym oprocentowanie kredytu nie ulega zmianie. Niżej kilka fragmentów umowy:

16) Okres Stabilizacji – okres, w którym oprocentowanie Kredytu nie ulega zmianie,


Przy ustalaniu wysokości oprocentowania Kredytu stosuje się:

1) dla pierwszego Okresu Stabilizacji – Stopę referencyjną obowiązującą w dniu wypłaty Kredytu / pierwszej transzy Kredytu,

2) dla każdego kolejnego Okresu Stabilizacji - Stopę referencyjną obowiązującą w dniu rozpoczęcia nowego Okresu Stabilizacji.

3. Okres Stabilizacji
@marcpol No tak, pomylilem zmianę oprocentowania kredytu ze zmianą wiboru. Czyli w przypadku kolegi normalny sześciomiesięczny okres obowiązywania wskaźnika, więc niedługo zapewne zmieni mu się oprocentowanie.