Wpis z mikrobloga

Kontrolujecie swoje znamiona u dermatologa?

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, który wywodzi się z neuroektodermalnych komórek melanocytarnych (komórek wytwarzających melaninę). Najczęściej występuje na skórze, ale może też znajdować się w innych miejscach - błony śluzowe, gałka oczna.

Rocznie diagnozuje się około 3000 przypadków czerniaka w Polsce, a zachorowalność wzrasta o 10% co rok. Charakteryzuje się on dynamicznym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami. Bardzo duże znaczenie ma jak najszybsze wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia. Umieralność w naszym kraju jest o 20% wyższa niż w Europie. Szczyt zapadalności na tę chorobę przypada na około 7-8 dekadę życia.

Pięcioletnie przeżycie w przypadku pierwszego stadium czerniaka wynosi “aż” 90%. Przy stadium II zmniejsza się to do przedziału od 77 do 45%, natomiast w stadium III pacjent ma jedynie 50-30% szans.

Objawy czerniaka klasyfikuje się w systemie ABCDE. Nowotwór skóry można podejrzewać przy objawach takich, jak zmiana powierzchni znamienia, zgrubienie, swędzenie, krwawienie lub nierówne brzegi. Zmiany podejrzane w kierunku nowotworu skóry powinno się usunąć łącznie z marginesem tkanki zdrowej.

W celu wczesnej diagnostyki czerniaka i innych nowotworów skóry zaleca się dermatoskopię lub wideodermatoskopię. Metody te różnią się tym, że podczas wideodermatoskopii znamiona ogląda się na ekranie komputera oraz jest możliwość wykonania fotografii i zapisania jej. Warto samemu kontrolować swoją skórę i stan znamion. Wynik badania histopatologicznego stanowi podstawę rozpoznania czerniaka.

Do metod leczenia należą chirurgiczne wycięcie zmiany z marginesem zdrowej tkanki, radioterapia, chemioterapia, immunoterapia, terapia ukierunkowana genetycznie oraz perfuzja izolowana przy czerniakach nieoperacyjnych. Nie ma wskazań do profilaktycznego wycinania znamion, które nie mają cech wskazujących na podejrzenie czerniaka.

Zapobiegać czerniakowi można poprzez stosowanie kremów i okularów z filtrem UV oraz nakryć głow. Należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu oraz nie dopuszczać do poparzeń skóry.

Jeśli niepokoi Was coś w wyglądzie waszych znamion - zgłoście się jak najszybciej do lekarza.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #onkologia #dermatologia #czerniak #infografika #gruparatowaniapoziomu #nauka #rak
dwa_fartuchy - Kontrolujecie swoje znamiona u dermatologa? 

Czerniak jest nowotwor...

źródło: comment_1596802213nWQ9VgLlAEHmhM4rQOvc2x.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Jakieś badanie, które sugeruje że kremy stosowane na całym ciele chronią przed czerniakiem?

Zamiast kremów można iść do cienia lub zakładać jasne i przewiewne okrycia odbijające i pochłaniające UV.

Super że należy krótko przebywać na słońcu, ale kremy to przebywanie wydłużają, czyli narażają na:

0. Kremy przeciwsłoneczne przede wszystkim ograniczają produkcję witaminy D blokując promieniowanie UVB
1. Promieniowanie UVA niszczy (trwale) bardziej głębokie warstwy skóry, kremy to słabo wyfiltrowują
2.
  • Odpowiedz
@KollA: Przecież nie napisałam, że zalecam leżenie na słońcu jak się posmarujesz kremem.
Są takie sytuacje w życiu, że trzeba wyjść z domu np. do pracy, do szkoły itd. i właśnie wtedy stosuje się krem, żeby chronić skórę.
Żeby zaszła synteza odpowiedniej ilości wit. D wystarczy 15-20 minut na słońcu. A jeśli musimy przebywać tam dłużej, to sięgamy po krem.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Fizycznie czuję się dobrze wyniki badań są dobre. Wycięta blizna oraz węzeł chłonny były czyste. Muszę sprawdzać wszystkie swoje znamiona czy nie ma na nich zmian. Psychicznie trochę gorzej szczególnie przed badaniami jest stres no i ogólnie świadomość tego, że się miało czerniaka i mogę mieć przerzuty zniechęca mnie do wszystkiego.
  • Odpowiedz