Wpis z mikrobloga

Ziomki jest jedna rzecz której nie rozumiem w ewolucji. Czy z obecnych zwierząt mogą wyewoluować dinozaury? Bo czemu takie obecne ryby nie przechodzą w płazy? Czy ewolucja obecnie się zatrzymała w miejscu czy coś? Może ktoś wytłumaczyć?


@Raptor111: Bo nie ma planu wg którego ryby miały przejść w płazy itp. Nie ma przechodzenia gatunków z jednej grupy w drugą, bo to opiera się na pokrewieństwie. To tak jakbyś chciał żeby twoje
@Raptor111: postaram się odpisać, bo to aspekt na który zawsze zwracam uwagę, kiedy jest dyskusja o ewolucji. A w odpowiedziach wkradło się trochę niedopowiedzeń i nieścisłości, które więcej zaciemniają niż tłumaczą.

Najpierw w skrócie odpowiedzi, potem rozwinięcie.
- Nie, ewolucja nie zatrzymała się w miejscu, działa cały czas. - Owszem, można sobie wyobrazić sytuację, w której z jakichś obecnych zwierząt powstałyby zwierzęta p o d o b n e do dinozaurów.
@patrolez: @Raptor111 @Rasteris @Qullion @walenty-merkel @szybki_zuk @kotwica407
Padło dużo pytań, wiele częściowych odpowiedzi czasem takich półprawd - przepraszam - gimboewolucyjnych.
Tempo działania ewolucji jako zespołu procesów prowadzących do powstawania gatunków daje się obserwować raczej w skali milionów lat. Proces selekcji naturalnej można zobserwować w skali znacznie krótszej, nawet dni (bakterie na szalce). Ale tu nie ma znaku równości. Ewolucja działa cały czas, ponieważ nasza skala obserwacji jako ludzi jest trochę inna
gimboweolucjonizm


@pigoku: ( ʖ̯)

@Raptor111: Kolega wyżej wyjaśnił wszystko, co i jak. Ja tylko spróbuję przełożyć to na bardziej obrazowy język.

To, co nazywamy rybami to tak naprawdę wiele różnych grup, np. karpiowate to nie tylko karpie, ale i płocie, karasie brzanki i kilka innych. Każda taka grupa dzieli się na jeszcze mniejsze, aż dojdziemy do pojedynczych gatunków (a dalej nawet do poszczególnych osobników),
@Prekambr: jak zwykle składnie i z sensem. Człowiek (w sensie że pigoku) się uwstecznia jednak mając okazję do sklecenie paru zdań po polsku jedynie raz na pół roku :-)
Piszemy książkę? 100 pytań o ewolucję, które wydają się głupie ale jednak trzeba na nie odpowiedzieć ;-)
Czy ewolucja działa "wstecz", czy dinozaury założyły by cywilizację, czy skoro ryby są z dewonu to szczupaki też, jak długo żyje gatunek i czy człowiekowi
@Prekambr: @pigoku: Oby wam, panowie, poszło lepiej z książką, niż mnie z tematycznym podcastem, który swego czasu mi zaproponowano współtworzyć. Ja mam ten problem, że rozstrzał zainteresowań za duży, przez co mam powierzchowną wiedzę w kilku dziedzinach, w żadnej jednak na tyle dużej, bym czuł się na siłach na coś poważniejszego, niż trollowanie na tym portalu.

Ta wiadomość to w dużej mierze wyrzut sumienia wobec samego siebie, by mi się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@OjciecMarek: odwieczny dylemat czy wiedzieć wszystko o czymś czy cośkolwiek o wszystkim. Jako że nie pracuje już w instytucji mającej pretensje do bycia naukowa i nie ma specjalnie widoków na przyszłość abym wrócił do branży, pozostaje mi to drugie: trochę o wszystkim bo specjalizować się już nie będę. Ale od zawsze podnosiłem jeszcze we wspomnianej wyżej instytucji, że potrzeba takiego niesienia kaganka oświaty i nie muszą tego robić specjaliści w wąskiej
@Prekambr: @pigoku: Czekam, choć nie potrafię wyzbyć się sceptycyzmu względem skuteczności takowych przedsięwzięć. Wszak Ewolucja Futuymy jest bardzo przystępna i wyjaśnia 99,99% problemów, jakie laik może mieć z TE (mi wyjaśniła xd). Fakt, że nadal cieszy się daleko mniejszą popularnością niż The Selfish Gene jest dla mnie przesłanką do tego, że niewielu tak naprawdę chce się czegoś dowiedzieć.
Fakt, że nadal cieszy się daleko mniejszą popularnością niż The Selfish Gene jest dla mnie przesłanką do tego, że niewielu tak naprawdę chce się czegoś dowiedzieć.


@Turysta_Onanista: A skąd zwykły, szary człowiek ma wiedzieć, że akurat SG to kupa, a Futuyma jest spoko?