Wpis z mikrobloga

Kilka dni temu, pod tagiem #matematyka zawiązała się dosyć zaciekła dyskusja odnośnie rzekomej pracy doktorskiej Ś.P. mgr. Jerzego Pietraszki. Jedna z użytkowniczek, zarzucając mi brak znajomości procesu publikowania naukowego nieco upierała się przy tym, że Pan Jerzy pracę złożył ale przez to, że otrzymała negatywne recenzje nie została uznana i tym samym nie mogła być opublikowana gdziekolwiek indziej (sic!). Ja natomiast byłem przekonany, że takowa praca nigdy nie powstała, a informacja o niej jest raczej zwykłą miejską legendą. W związku z tym postanowiłem zapytać u samego źródła - stosownego maila wysłałem do dziekanatu Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Na moją wiadomość odpisał sam Dziekan WM, pan prof. dr hab. Krzysztof Stempak. Pomijając wszelkie uprzejmości, naszą krótką korespondencję można streścić do następującego meritum:

Czy pan mgr Jerzy Pietraszko kiedykolwiek złożył na Wydziale Matematyki pracę doktorską? Jeżeli tak, to proszę o podanie tytułu rozprawy, imienia i nazwiska promotora oraz imion i nazwisk powołanych recenzentów.

Odpowiedź na Pana pytanie brzmi: NIE. Co prawda w Pana pytaniu jest mowa o Wydziale Matematyki (Politechniki Wrocławskiej), który to wydział powołany został do życia 15.09.2015 r., ale domyślam się, że chodzi o szerszy kontekst, gdyż przed powstaniem Wydziału były: Instytut Matematyki (1974-2005), Instytut Matematyki i Informatyki (2005-2014) oraz Katedra Matematyki (2014-2015). Ustawy o szkolnictwie wyższym, które obowiązywały w czasie pracy Jurka ("Pedry") na PWr, jak również Ustawa o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz z stopniach i tytule w zakresie sztuki, która obowiązywała w latach 2003-2018, szczegółowo precyzowały regulacje dotyczące wszczęcia i dalszych etapów przewodu doktorskiego: odbywało się to poprzez odpowiednią uchwałę Rady Wydziału. Nie było takiej uchwały Rady Wydziału Podstawowych Problemów Techniki w latach kiedy Pedro był nauczycielem akademickim Instytutu Matematyki, Instytutu Matematyki i Informatyki lub Katedry Matematyki,wówczas wchodzących w skład struktury WPPT, bądź uchwały Rady Wydziału Matematyki, którym kierowałem od początku jego istnienia.


Myślę, że ta informacja w sposób jednoznaczny dementuje pogłoski o nieuznanej pracy doktorskiej, w której obalono jedynkę trygonometryczną lub jakiekolwiek inne, udowodnione twierdzenie.

Wołam zainteresowaną: @Annels oraz taguję:
#pwr #studbaza #pietraszko #wroclaw
Iperyt - Kilka dni temu, pod tagiem #matematyka zawiązała się dosyć zaciekła dyskusja...

źródło: comment_1595919104wqZkewYjHSXyUWlSRtteTc.jpg

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Iperyt: yup, nawet łatwo sprawdzić w bazie dorobku naukowego PWr, albo w jakiejkolwiek dostępnej bazie danych, że mgr Jerzy Pietraszko nie ma zdokumentowanej żadnej pracy naukowej. Wiadomo, że w matematyce publikuje się troszkę inaczej niż w innych naukach, ale fakt jest taki, że jakiś ślad powinien być. A nie ma.
  • Odpowiedz
@finchharold: nie wiem co gorsze: linkować tvp info czy naprawdę wierzyć w ten mem o "obaleniu jedynki trygonometrycznej" xD równie dobrze można by było napisać że mgr pietraszko znalazł sposób na takie dodanie 2+2 żeby wyszło 5 albo że wymyślił trójkąt o czterech bokach
  • Odpowiedz
@Iperyt: przecież to uzasadnienie jest tak absurdalne bo "zaakceptowanie rozprawy (w której nie doszukano się błędów), wiązałoby się z koniecznością kompletnych zmian praw i równań matematycznych" xD milion razy sie zdarzało że jakieś prawa były obalane i nikt nie ma z tym problemu.
  • Odpowiedz
@Iperyt: Jako ciekawostka zawsze mnie intrygowała, ale nigdy nie na tyle, żeby coś więcej w tym temacie zrobić i może przez to za bardzo chciałam żeby to się okazało chociaż pół prawdą. W kazdym razie słuszność jest po Twojej stronie i jak widać była tam od samego początku.
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: mało tego: taki przelom to nie jest cos czego sie unika i ukrywa, a cos na co kazdy naukowiec liczy - i gdyby go osiagnieto zrobilo by sie taki raban, ze hej. Nikt by tego nie byl w stanie ukryc, i pewnie nikt by nawet nie chcial.
  • Odpowiedz
obalona została nie jedynka trygonometryczna, tylko jedynka hiperboliczna w jakimś konkretnym trójkącie sferycznym, na dodatek w przestrzeni wysokiego wymiaru


@PIAN--A_A--KTYWNA: Wiem. Jeżeli dobrze się orientuję to chodziło o trójkąty sferyczne w przestrzeni wysokiego wymiaru. Tak czy inaczej, nawet z tego obalenia nie powstała żadna praca doktorska.
  • Odpowiedz
  • 36
@Iperyt: ten demot jest tak głupi, że aż trudno uwierzyć mi w to, że ludzie brali go na poważnie xD i nie chodzi o sam fakt rzekomego obalenia jedynki, a o myślenie konspiracyjne autora. Co jak co, ale matematyka jest raczej obiektywną nauką i gdyby jakaś potencjalna zmiana w fundamentach była uzasadniona merytorycznie, to zostałaby dokonana. Tutaj mamy zwyczajną teorię spiskową.
  • Odpowiedz