Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 19
Mam siostrę lvl 13. Ma sporą nadwagę. Waży 75 kg przy nieco ponad 160 cm wzrostu. W każdym razie z obliczeń wyszło że musi zrzucić jakieś 20 kg do prawidłowej wagi.
W sumie jest otyła od kiedy pamiętam, już jako dziecko masy jej nie brakowało. Tylko zrobiło mi się jej szkoda. Chciałabym, żeby jej było przyjemniej, żeby mogła siebie zaakceptować i się sobie podobać i żeby z tego powodu problemów z rówieśnikami nie miała. Dwa tygodnie temu podjęłam z nią rozmowę i obie podjęłyśmy decyzję, że ona przechodzi na dietę. Codziennie staram się przygotowywać jej posiłki na następny dzień i liczyć kcal. Poszło już 2kg w dół. Tylko tak sobie pomyślałam, że może warto jej zrobić jakieś badania, czy ta otyłość nie jest spowodowana jakąś chorobą albo zaburzeniami chormonalnymi? Tylko właśnie. Gdzie w takim celu się udać? Do jakiegoś specjalisty czy do lekarza rodzinnego wystarczy? I jakie badania zrobić, jakie parametry?
Jest jeszcze problem z tym że ona nie bardzo chce się ruszać. W sensie takim że poza rowerem, spacerami i basenem czy rolkami nie chce nic innego robić, podejrzewam że po prostu się wstydzi. Poradzicie jak jej pomóc, jak sobie z nią poradzić, żeby były efekty?
#zdrowie #dieta #mirkokoksy #zdroweodzywianie #pytaniedoeksperta #otylosc #badania
  • 53
@Amestris: basen jest super żeby zrzucić wagę, generalnie deficyt kaloryczny + aktywność ruchowa wystarczy jeżeli nie jest na coś chora, tylko nie licz, że efekty przyjdą od razu, niestety trzeba czasu, organizm też z dnia na dzień się nie zapuścił więc z dnia na dzień nie stanie się fit
@Amestris: no więc tak, idźcie do zwykłego rodzinnego, on pewnie da skierowanie na badania krwi pod kątem hormonów tarczycy, jeżeli coś mu jeszcze wpadnie do głowy to może wam da skierowanie do endokrynologa. Co do ruchu, basem, spaceru i rower wystarczy na razie, najważniejsza jest zdrowa dieta tylko też nie przesadzaj cię z ucinaniem ilości bo jak będzie jeść na mało to też nic nie zrzuci
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jordanos: No deficyt jest, aktualnie korzystam z yazio i wyliczonych w niej makro
Basen u nas na razie odpada, bo co chwilę jakieś bakterie i co chwilę zamykają. Ale wczoraj na przykład godzinny spacer szybkim tempem wleciał
ona nie bardzo chce się ruszać. W sensie takim że poza rowerem, spacerami i basenem czy rolkami nie chce nic innego robić


@Amestris: Według mnie to w zupełności wystarczy. Przy dużej nadwadze ten basen to najlepsze co może być. Jeśli sprawia jej to przyjemność, to zabieraj ją tam tak często jak się da.

Gdzie w takim celu się udać? Do jakiegoś specjalisty czy do lekarza rodzinnego wystarczy?


Wydaje mi się, że
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@winsxspl: No ja sama nam z tym problem. I co chwilę ochota na coś słodkiego XD
Pilnuje, pilnuje. I kupuje więcej owoców i mówię że może to sobie jeść jak poczuje się głodna między posiłkami ale też bez przesady i żeby mi mówiła to jej będę wliczać. Póki co jest git. W tygodniu chcę batona jej jakiegoś wliczyć czy coś słodkiego żeby potem tragedii nie doświadczyć jak po kryjomu będzie jadła
@winsxspl: tylko na basenie trzeba umieć pływać a wątpię, że otyła 13latka ma wyrobioną dobrą technikę żeby nie zrobić sobie krzywdy dłuższym pływaniem. ona sama musi wybrać co jej najbardziej wchodzi, ale cieżko decydować o takich rzeczach w wieku 13 lat gdy ma się w głowie pstro XD
@Amestris: jak się wstydzi to załatw zajęcia gdzie są same kobiety, np. pole dance Teens czy akrobatyka od postaw, sale typu jumping itp

Też byłam grubym dzieckiem i wystarcza ogólne badania + hormony, ewentualnie USG nerek czy nadnercza są ok (choroba cushinga). Mnie tak za dzieciaka 3 miesiące trzymali w szpitalu bo szukali usprawiedliwienia mojej wagi. Diagnoza? Otyłość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Amestris: lekarz pediatra :)

Mija koleżanka, w trakcie specjalizacji z pediatrii, mówi tak:
Szkoda że nie mam konta... Lekarz POZ. Dokladne badanie fizykalne, morfologia, TSH, ft3, ft4, lipidogram, Aspat Alat obowiązkowo...
Pomiar cisnienia by się zdał, jak taka młoda, USG brzucha
@Amestris: nie ma chorob w których tyje sie z niczego. Najczestsza wymowka to tarczyca. Fakt, przy niedoczynności jest większa szansa na ulanstwo, ale... Wynika to z tego, ze przy niedoczynności tarczycy caly organizm zwalnia, nie masz motywacji, chęci, wiec mniej sie ruszasz i częsciej jesz. Proste. Nie tyje sie magicznie od hormonow. Mogą wplywac na to jak się zachowujesz, ale wszystko i tak w ostateczności kończy sie na bilansie tego co
@Amestris: badania hormonów tarczycy, więc endokrynolog. Tylko z doświadczenia wiem, że lekarze na NFZ leją ciepłym moczem (przynajmniej w stolicy takich spotykałem), potrafią zrobić badania, dać tabletki, ale żeby jakoś dalej prowadzić to nie - nie powtarzają badań, potrafią zerknąć tylko na to co przepisali wcześniej i zalecić to samo, ewentualnie w większej dawce, co z kolei odbija się na samopoczuciu. No i terminy jak zawsze chore. Lepiej poszukać sobie prywatnego.