Wpis z mikrobloga

Znalezisko - Rocznica zburzenia Bastylii: końca absolutyzmu, początku rewolucji francuskiej

Bastylia była znienawidzonym symbolem absolutyzmu. 14 lipca 1789 r. grupa awanturniczych Paryżan dokonała szturmu na królewskie więzienie. Jej burzenie rozpoczęło się nocą z 14 na 15 lipca, za sprawą jednego człowieka – Pierre’a Franҫoisa Palloy’a.

Bastylia - początek końca Burbonów

W 1789 r. monarchia francuskich Burbonów dobiegała końca. Nieudolny Ludwik XVI zasiadł na tronie w 1774 r., w wieku 20 lat, jako następca swego dziadka, Ludwika XV. Rządy Ludwika XVI były pasmem wielu nieszczęść. Wystarczy wspomnieć o odrzucaniu reform (według władcy zbyt radykalnych) usprawnienia skostniałego systemu monarchii absolutnej, przez stopniowe wprowadzanie do uczestnictwa reprezentantów tak zmarginalizowanego stanu trzeciego. Prowadzona w ten sposób polityka doprowadziła do załamania monarchii. Jeszcze w 1789 r. należało zrezygnować z obrony przywilejów i absolutyzmu. Ludwika XVI wyniósł, a następnie zmiażdżył, wadliwy system rządzenia, którego nie potrafił zreformować. A mógł zostać przecież dobrym kartografem, zegarmistrzem lub ślusarzem. Katastrofa była nieuchronna.

Za panowania Ludwika XIII Bastylia stała się więzieniem państwowym. W lipcu 1789 r. znajdowało się w niej siedmiu więźniów, którzy nie żyli wcale w bardzo trudnych warunkach. Jeden z nich, markiz de Sade, podburzał lud wykrzykując ze swej celi za pomocą kloacznej rury, że w więzieniu morduje się więźniów. Gubernator wysłał go do szpitala psychiatrycznego.

W 1789 r. gubernatorem Bastylii został Bernard René Delaunay. Miał do dyspozycji jedynie 11 dział ośmiofuntowych i 4 działa czterofuntowe. Działa ustawiono na lawetach okrętowych, z których można było oddać tylko jeden strzał. Obsługiwali je inwalidzi, którzy nie mogli sprawnie działać. 10 VII nocą wybito dwa otwory strzelnicze w dwu wieżach, przez które widniały działa.

Po obfitym w wydarzenia 14 lipca 1789, Bastylia kapitulowała. Nie została jednak wzięta szturmem. To ówczesna prasa paryska rozpoczęła tworzenie legendy, że stołeczny lud zdobył Bastylię, traktowaną jako symbol królewskiego despotyzmu. Zadając śmierć gubernatorowi i prewotowi kupców lud paryski targnął się na reprezentantów władzy królewskiej. A ta podczas zachodzących wydarzeń, zachowała się biernie. Burzenie Bastylii uznano za czyn patriotyczny, który trwał do początku 1791 r.

Ten wpis jest fragmentem artykułu, którego autorem jest Grzegorz Kietliński. Całość jest w linku znaleziska.

------
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem - mniej więcej codziennie wrzucam jedno znalezisko i z chęcią bym Cię zawołała () #rozowaihistoria
------

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #swiat #francja #europa #rewolucja
jupjupjupek - Znalezisko - Rocznica zburzenia Bastylii: końca absolutyzmu, początku r...

źródło: comment_1594719973RtKyKIxMVAxTlIFnJYuVOX.jpg

Pobierz
  • 38
@Argonix: Akurat to wina króla, że nie potrafił dostosować rządu do ówczesnych czasów i wymusić na reszcie stanów pewnych ustępstw. Wtedy trzeci stan to była mieszanka ludzi bogatych i wykształconych (ale nie mieli żadnych praw, bo nie byli szlachetnie urodzeni), jak i motłochu miejskiego i chłopów. W oświeceniu zaczęto podważać boskie prawo króla do rządzenia i wystarczyło napuścić tłum, żeby machina poszła. Wyszło aż za bardzo radykalnie, ale na własne życzenie.
najgorszy błąd francuzów i świata od tego momentu spirala #!$%@? i trwa do dzisiaj


@Argonix: Mówisz o tej spirali #!$%@? na której końcu ludziom w cywilizowanych krajach żyje się nieporównywalne lepiej pod każdym wyobrażalnym względem? Wiadomo, że współczesność też ma swoje problemy (śmieszne w porównaniu z dawną codziennością), ale nazywanie oczywistego rozwoju cywilizacji i społeczeństwa spiralą #!$%@?? Bo zamieszki w kilku stanach za Atlantykiem i jakieś lewackie akcje? xD
Mówisz o tej spirali #!$%@? na której końcu ludziom w cywilizowanych krajach żyje się nieporównywalne lepiej pod każdym wyobrażalnym względem?


@Elaviart: ale co to ma wspólnego z rewolucją francuską? To postęp technologiczny i gospodarczy, który najwyżej mógł nieco wyhamować przez rewolucję, bo zginęło wtedy kilka milionów ludzi.
To postęp technologiczny i gospodarczy, który najwyżej mógł nieco wyhamować przez rewolucję, bo zginęło wtedy kilka milionów ludzi.


@djtartini1: Mógłbyś rozwinąć? Jak można mówić o jakimkolwiek postępie podczas kręcącej się przez cały czas "spirali #!$%@?"? Rewolucja była równie absolutna co system, który obaliła ale nie miała wpływu na późniejszy rozwój nawet samej francuskiej demokracji, co najwyżej go wyhamowała? xD
Jak można mówić o jakimkolwiek postępie podczas kręcącej się przez cały czas "spirali #!$%@?"?


@Elaviart: No właśnie, trudno, żeby technologia i gospodarka się rozwijała podczas wojny i rewolucji, za to przed nią i po niej jak najbardziej. Tylko, że sama w sobie najwyżej spowolniła proces rozwoju technologicznego i poprawy życia przeciętnego człowieka.
Zawsze mnie właśnie śmieszył ten mit. Nie dość, że garnizonu broniła tylko garstka zagranicznych najemników to jeszcze gdy się poddali to bezlitośnie ich zlinczowano, na dodatek w więzieniu byli tylko fałszerze pieniędzy i szalony markiz. Najbardziej bekowy jest trailer do AC: Unity w którym to twierdzy broni zły templariusz strzelający do cywili ale nagle pojawiają się asasyni i otwierają bramę by tłum dopadł tego niedobrego kapitana ( ͡° ͜ʖ ͡