Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Cholerka, nie wiem co się stało.
Nie mogę zamontować dysku, według aplikacji dyski "dysk niedługo ulegnie awarii", i jest na czerwono.

Co robić, boję się go podłączać. To nowy dysk. Jak mogę uratować dane? To dysk z kopią wszystkiego co mam z kilku komputerów. Praca/rzeczy osobiste.

#linux #krakow #serwispc #komputery #dyski
  • 37
Szanowny @thority: jeśli podłącze ten dysk (odszyfruje) i zrobię dd to mi pójdzie? Nie mogę zamontować systemu plików, nemo się wiesza. Czy od razu lecieć do firmy?
szanowny @pyroxar: Jak go odblokujesz (luksem rozumiem), to jak najbardziej będziesz mógł zrobić dd tylko źródłem powinien być /dev/mapper/costam, a nie /dev/sdX
Wydaje mi się jednak, że nie musisz go odszyfrowywać, tylko zrobić dd zaszyfrowanego (/dev/sdX)

Podstawowe jednak pytani brzmi, czy dobrze montujesz ten dysk?
@pyroxar: obraz .img zrobiony dd_rescue też możesz odszyfrowywać więc to nie problem. problem jest czy uszkodzony masz kontener luks/szyfrowanie czy sam system plików bo to trochę determinuje dalsze kroki
Szanowni @thority: @fervi: @dict: @b0rn2frag: @noHuman: @wykopyrek: to po kolei, bo się mi popłoch jądra włączył. Jak ostatnim razem używałem dysku ku chwale GNU i wrzucałem jakieś bzdury to dysk zaczął robić dziwne hałasy. Nie przejąłem się tym. Jako, że skończyłem robić swoje odłączyłem go. Dziś podłączam go, deszyfruje, ale system plików sie posypał (tak rozumiem to co jest na screenie). Dysk prawdopodobnie jest uszkodzony mechanicznie.
Pobierz pyroxar - Szanowni @thority: @fervi: @dict: @b0rn2frag: @noHuman: @wykopyrek: to po k...
źródło: comment_1594224913d19f068Nb6iH5TiEUoRfIB.jpg
Szanowny @wykopyrek: tam było wszystko, co wiem, o wszystkich smokach, o których wiem (to z jak wytresować smoka). Dosłownie. W takim razie ten dysk będzie czekał aż będę bogaty, zlecę to jakieś firmie. Na razie nie mogę wydać 1600 na start.

Szanowny @thority ale jest juz tak źle, że profesjonaliści nie dadzą rady? Naprawdę dysk na smieci?
@pyroxar: zobacz czy masz coś takiego w systemie :
/dev/mapper/md1_crypt

to wirtualne urządzenie blokowe utworzone z zaszyfrowanej partycji po podaniu hasła.

jeśli jest będzie prościej :)