Aktywne Wpisy
mickpl +918
Ksiega_dusz +20
Jak zamierzacie dociągnąć do emerytury jako programiści, mając na uwadze aktualny rynek pracy, rosnącą podaż programistów oraz dynamikę branży, technologii?
#pracait #korposwiat #programowanie #programista15k #java
#pracait #korposwiat #programowanie #programista15k #java
Jako że kata w średniowiecznej oraz wczesnonowożytnej Europie postrzegano jako rzemieślnika, taki i miecz katowski nie był uznawany za b--ń białą a narzędzie rzemieślnicze. Co cechuje taki miecz?
1. Sztych miecza jest zaokrąglony albo wręcz płaski w niektórych przypadkach. Co za tym idzie, nie można nim pchnąć przeciwnika. Czasami zdarzało się że przy końcu ostrza były wiercone trzy dziury które wydawały charakterystyczny świst podczas zamachu. Oczywiście miało to zastosowanie praktyczne; skazaniec słysząc świst napinał mięśnie, przez co egzekutorowi łatwiej było ściąć głowę.
2. Na klindze miecza zazwyczaj nie ma zbrocza, czyli rowku po środku ostrza. Zbrocze na broni białej (również współcześnie, np. na bagnetach) robi się by ciśnienie krwi nie zablokowało broni po przebiciu ciała przeciwnika.
3. Jelec, czyli poprzeczna część miecza między ostrzem a rękojeścią, mająca zatrzymać b--ń przeciwnika aby nie uszkodzić ręki, był zazwyczaj wykonany z miękkich stopów (np. brąz lub mosiądz). Czasami zdarzało się że był z jednej strony ścięty.
Na zdjęciu replika średniowiecznego miecza katowskiego z Biecza (Małopolska). Oryginał zaginął, najprawdopodobniej skradziony przez kozaków podczas I WŚ. Wierną replikę można zobaczyć w Muzeum Ziemi Bieckiej.
#herumerenbast <-- tag do obserwowania lub czarnolistowania. (Drodzy Wykopowieczne obserwujący mój tag, dajcie znać w komentarzu czy chcecie więcej o katach, czy mam zostać tylko przy Starożytnym Egipcie)
#gruparatowaniapoziomu #sredniowiecze #historia #bron #bronbiala #kat #historiajednejfotografii
@HeruMerenbast: bajkopisarz ;p