Wpis z mikrobloga

Czym był miecz katowski?
Jako że kata w średniowiecznej oraz wczesnonowożytnej Europie postrzegano jako rzemieślnika, taki i miecz katowski nie był uznawany za b--ń białą a narzędzie rzemieślnicze. Co cechuje taki miecz?
1. Sztych miecza jest zaokrąglony albo wręcz płaski w niektórych przypadkach. Co za tym idzie, nie można nim pchnąć przeciwnika. Czasami zdarzało się że przy końcu ostrza były wiercone trzy dziury które wydawały charakterystyczny świst podczas zamachu. Oczywiście miało to zastosowanie praktyczne; skazaniec słysząc świst napinał mięśnie, przez co egzekutorowi łatwiej było ściąć głowę.
2. Na klindze miecza zazwyczaj nie ma zbrocza, czyli rowku po środku ostrza. Zbrocze na broni białej (również współcześnie, np. na bagnetach) robi się by ciśnienie krwi nie zablokowało broni po przebiciu ciała przeciwnika.
3. Jelec, czyli poprzeczna część miecza między ostrzem a rękojeścią, mająca zatrzymać b--ń przeciwnika aby nie uszkodzić ręki, był zazwyczaj wykonany z miękkich stopów (np. brąz lub mosiądz). Czasami zdarzało się że był z jednej strony ścięty.

Na zdjęciu replika średniowiecznego miecza katowskiego z Biecza (Małopolska). Oryginał zaginął, najprawdopodobniej skradziony przez kozaków podczas I WŚ. Wierną replikę można zobaczyć w Muzeum Ziemi Bieckiej.

#herumerenbast <-- tag do obserwowania lub czarnolistowania. (Drodzy Wykopowieczne obserwujący mój tag, dajcie znać w komentarzu czy chcecie więcej o katach, czy mam zostać tylko przy Starożytnym Egipcie)

#gruparatowaniapoziomu #sredniowiecze #historia #bron #bronbiala #kat #historiajednejfotografii
HeruMerenbast - Czym był miecz katowski?
Jako że kata w średniowiecznej oraz wczesno...

źródło: comment_1593531562gVkLhLbg014HERiDGWRAK7.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 7
@HeruMerenbast "białej (również współcześnie, np. na bagnetach) robi się by ciśnienie krwi nie zablokowało broni po przebiciu ciała przeciwnika."
Brednie.
No i nie wspomniałeś o najważniejszym, czyli wadze.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@HeruMerenbast: zbrocza się nie wykonywało aby nie zmniejszać wagi. W ogóle miecz katowski miał inny środek ciężkości jak i był cięższy od standardowych mieczy. W pigułce miał służyć do jednego potężnego cięcia poziomego.
  • Odpowiedz
@HeruMerenbast: Zbrocze pozwalało zachować broni sztywność przy zmniejszeniu ciężaru głowni. Niestety zarówno informacja o ciśnieniu krwi, jak również popularny mit o spływaniu krwi zbroczem jest nieprawdziwy :)
  • Odpowiedz
@erjan: mieczem ścinało się człowieka stojącego, cięciem prostopadłym do szyi czyli poziomo. Sceny z gry o tron i innych filmów gdzie mieczem ścina się klęczącego człowieka z głową na pieńku są niepoprawne, ponieważ miecz w takiej sytuacjizatrzymałby się na pniu nie docinając szyi do końca :)
  • Odpowiedz
@HeruMerenbast: Po obrazku również widzę, że rękojeść jest specjalnie wyprofilowana (uchwyt jest wygodny i pewny tylko wtedy gdy miecz trzymasz dłuższą częścią jelca do dołu, jak w nożu). Czyżby ostrzona (a także hartowana) była tylko jedna krawędź klingi, żeby miecz się nie złamał przy cięciu kości?
  • Odpowiedz
@Nowa_Zielonka_: Wybacz kolego ale wypok to gónwo i powiadomienia nie dostałem.
B--ń biała ma różne przekroje, zależnie od typu. Zbrocza są generalnie po to by jednocześnie zredukować masę broni (to się chyba samo rozumie), poprawić rozłożenie masy(im środek masy bliżej rękojeści tym b--ń zwinniejsza i poręczniejsza a im dalej tym bardziej przypomina w obsłudze młotek lub jak kto woli gilotynę) i usztywnić b--ń (zobacz sobie jak zachowuje się miecz przy
  • Odpowiedz