Wpis z mikrobloga

#wybory
Karty do głosowania powinny być oznaczone unikalnym numerem, guidem. Głosujesz robisz sobie zdjęcie karty, a potem online sprawdzasz czy dla danego numeru guidu głos był ważny i na kogo oddany.
  • 106
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kanjuro: nie chodzi tylko o Polakow: chodzi o to, zeby nikt nie byl w stanie cie napastowac, w jakikolwiek sposob, systemowy czy prywatny, za to na.kogo oddales glos. Nikt ci nie udowodni na.kogo glosowales - i ty nikomu nie udowodnisz, bo nawet zdjecie karty nie.musi byc naprawde twoje. To jest wielkie zabezpieczenie, bo oznacza, ze mozesz glosowac na.kogo chcesz - bez obawy ze ktos to wykorzysta przeciwko tobie.
@filozof900
  • Odpowiedz
no i co, policzyles jakie to jest ryzyko? ;-) jaki promil by mial duplikat?


@filozof900: Tak. Kolizja byłaby niemal pewna.

oczywiscie dupliakty to nie problem, bo gdyby pod nawet gdyby pod twoim numerem byly dwa glosy to i tak bys latwo znalazl
  • Odpowiedz
@vasco_da_gama: ty nie tylko nie uwazales na matematyce, nie przykladales sie tez do polskiego. czy ja gdzies napisalem, ze nie byloby kolizji? po prostu nie ma to znaczenia, kolizja na pewno komus by sie zdarzyla, ale co z tego? nawet jakbys byl w tym promilu ludzi, to mialbys tam powiedzmy dwa glosy. widzisz, ze jest glos na tego co glosowales i tyle, taki system bylby tylko i wylacznie informacyjny, zeby
  • Odpowiedz
@Songo-KU niemożliwe do wprowadzenia, bo bardzo łatwo byłoby podejrzeć taki numer sąsiadowi. Takie numery/kody QR są też znane z wyprzedzeniem członkom komisji, którzy liczą karty do głosowania przed otwarciem lokalu wyborczego, a potem te karty wydają. Bardzo łatwo jest dowiedzieć się na kogo głosowali wszyscy w okolicy.

Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że w komisjach wyborczych często są ludzie którzy się nie znają a do tego jeszcze może się trafić mąż zaufania który patrzy im na ręce.
Na koniec głosy są liczone, sporządzany jest protokół podsumowujący + wyniki są wprowadzane do systemu zliczajacego głosy.

Jeżeli istnieją wątpliwości dotyczące wyników, zagląda się najpierw do protokołów, a potem można przejrzeć worki z kartami do głosowania. Jeżeli doszłoby do flaszerstwa, ludzie w komisji mają p--------e - duże ryzyko jak na kilkaset głosów. Żeby wpłynąć na wynik wyborów trzeba by było przekupić setki komisji, i liczyć na to że ze nikt się nie wygląda, albo przegrani nie zaczną sprawdzać
  • Odpowiedz
@vasco_da_gama: no to napisz mi, gdzie napisalem, ze nie bedzie kolizji? bo z tego co zacytowales, napisalem, ze ryzyko kolizji byloby bardzo male. nie napisalem, ze zerowe. czego nie doczytasz to zmyslisz, niestety jest to bardzo popularna (i niezbyt dobra) cecha.
  • Odpowiedz
@Songo-KU Zdaje się że jest opracowany system głosowania na tej zasadzie oparty. Gdzieś o tym słyszałem. Odrywasz od karty taki kupon i w dopu sprawdzasz po godzinę jak zarejestrowano Twój głos. Ryzyko niejawnosci tam było ograniczone do minimum.
  • Odpowiedz
Wszyscy wyżej trochę inaczej rozumieją to co miało by się stać.

Jak podpisujesz kartę przy komisji i otrzymujesz kartę do głosowania to nigdzie nie jesteś z nią powiązany. Dalej zostaje zachowana anonimowość głosowania.

Aby móc sprawdzić, czy głos jest ważny i na kogo został oddany to wystarczy na każdej karcie umieścić unikalny kod (wystarczy 6 znakowy kod składający się z liter/cyfr bez powtórzeń). Potem zwykła strona gdzie wpisuje się kod i otrzymuje informacje + info, czy ktoś już sprawdzał. Gotowe. Dla zabezpieczenia można nawet nakleić zdrapkę na to, koszt takiej zdrapki to grosze (ale ciągle liczone w milionach ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
no to napisz mi, gdzie napisalem, ze nie bedzie kolizji? bo z tego co zacytowales, napisalem, ze ryzyko kolizji byloby bardzo male. nie napisalem, ze zerowe. czego nie doczytasz to zmyslisz, niestety jest to bardzo popularna (i niezbyt dobra) cecha.


@filozof900: jakbyś czytał ze zrozumieniem to zauważyłbyś że podałem ci już prawdopodobieństwo kolizji przy 15 milionach ludzi, mój błąd bo użyłem trudnej notacji wykładniczej. Masz tu dziesiętną i w procentach, może teraz zrozumiesz:
99.9999999999999999999999999999999999999999999999861%

więc jeżeli wg ciebie prawdopodobieństwo przy 7 miliardach ludzi jest małe to nie
  • Odpowiedz
@vasco_da_gama: tylko ze ja nie pisalem o prawopodobienstwo wystapienia kolizji w ogole, tylko o prawdopodobienstwie, ze ty bedziesz mial kolizje. male zadanie domowe, policz sobie jakie jest prawdopodobienstwo, ze TY bedziesz mial kolizje ;-) wtedy pogadamy czy jest male czy duze, ok?
  • Odpowiedz
@Kanjuro: MAC nie wychodzi poza pierwszy router w sieci, poza tym identyfikuje urządzenie, nie osobę, i to bardzo mało wiarygodnie. Mam tani router za jakieś 60zł który na pierwszej stronie podstawowej konfiguracji ma możliwość zmiany adresu MAC. ;)
  • Odpowiedz
@Ka4az Chyba zapominasz, że karty do głosowania ludzie dostają "losowo", więc komisja nie ma prawa wiedzieć jaki numer aktualnie ty dostałeś.


Nie wiem masz na myśli przez "losowo". Kody na karcie mają być generowane losowo? Karty zwykle leżą ułożone w stos i bierze się je od góry. Zaznaczę jeszcze raz że są liczone i oglądane przez komisję przed wpuszczeniem do niej wyborców, a dokładniej dzień wczesniej. W trakcje głosowania Ludzie chodzą
  • Odpowiedz
@filozof900: ludzie nie beda wpisywac randomowych numerow - wpisza se jakas dare i potem zera, albo same slzera, albo same jedynki, albo cokolwiek - ale nie.bedzie to randomowe. To gigantycznie zwieksza ryzyko kolizji, do tego stopnia, ze taki system staje sie bezuzyteczny. Jesli beda dwa glosy o tym samym numerze, no to powiedzmy, ze sobie poradzisz. Jesli bedzie ich sto? Tysiąc?
Nawet jesti TY swoj glos.odnajdziesz, to jesli nie.bedzie w
  • Odpowiedz
@lone_sloane: losowo, ja dostałem ze środka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dalej nie jesteś w stanie przyrównać karty do głosowania do konkretnej osoby. Nie jest to nigdzie zapisane. Co z tego, że są w stos dane? I tak nie są przypisane do konkretnego człowieka.

głos oddał niejawnie bo ktoś ten jego numer mógł podejrzeć

Ale co z tego, że ktoś przejrzał na kogo ktoś zagłosował kiedy masz tylko UNIKALNY NUMER KARTY,
  • Odpowiedz