Wpis z mikrobloga

@renalum @Norskee : Częściowo się z tym zgadzam. NLP to wiele technik i niektóre są stworzone typowo sprzedażowo zapewniając jakieś magiczne rezultaty.

Na przykład eye accessing cues, czyli sprawdzanie czy ktoś mówi prawdę czy kłamstwo na podstawie ruchów gałek ocznych. I to zostało obalone już setki razy.Czyli zwykła ściema i pseudonauka.

Ale NLP posiada również kilka technik które działają, np kotwiczenie to inne przedstawienie warunkowania klasycznego, czyli eksperymentu z "psem Pawłowa", które
@renalum: może tylko w jakimś wąskim zakresie bo wiele technik było nowych jak na tamte czasy.
Podkreśliłem wcześniej że moja wypowiedź dotyczy części technik. I to co w tym momencie zrobiłeś/zrobiłaś to jedna z rzecz o których również uczy NLP, czy poprzez pryzmat starasz się oceniać resztę. Na przykład to tak jak ktoś błędnie zakłada że każdy Arab to terrorysta.
Ludzie często tak robią, mają jakieś zdanie na pewien temat i
Główna myśl jaka im wtedy przyświecała o której możesz przeczytać np tutaj (gdzie wymieniłem dużo technik i założeń) https://www.rafalszrajnert.pl/czym-jest-neuro-lingwistyczne-programowanie-nlp/, było modelowanie. We wpisie jest to wymienione, np. modelowanie

Powszechnie mówi się że Bandler, swoje pierwsze modele wzorował na pracy Virginii Satir (terapia rodzin), Milton Erickson (hipnoterapia) i Fritz Perls (twórca terpii Gestalt), tłumacząc że mieli oni nieprawdopodobnie dobre wyniki w pracy ze swoimi pacjentami.

Jednym z głównych założeń jest to, że