Wpis z mikrobloga

@mkarweta oj będzie problem. Czasami gdzieś wpływają, ale to sporadycznie. Chyba że interesują Cię płatki po sherry, to ich jest w opór.
W innym przypadku zalecam macerację płatków w winie( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mkarweta Tak jak pisze kolega. Ja najpierw wrzucam płatki (najczęściej francuskie średnioopiekane) do garnka w temp 70-80*C i gotuje tak 5-10minut. Później do słoika aby ostygly i na kilka dni zalewam docelowym alkoholem. Wczoraj tak zalałem jakimś winem z polskiej winnicy. Pójdzie do fake lambika.
@mkarweta Myślę, że zależy od piwa. Flandersy tak mogą po kilka miesięcy leżakować. A to taki speed "lambik". Zasyp trydycyjny pils+pszeniczny (ewentualnie płatki pszeniczne). Zakwaszane w kotle bakteriami a na fermentacje Amalgamation w jednym fermentorze a w drugim Lochristi. Jeszcze planuje tak zrobić coś ala Oud Bruin.
@mkarweta:

3kg pils
1kg pszeniczny
1kg pł owsiane
0,5kg pł. żytnie
0,5kg słód żytni

65-64*C 30minut
72*C 40minut
76*C 5'

Po ostudzeniu do 40*C zadane L. Plantarum z serowara. Zakwaszane 2dni w Klarsteinie. Następnie gotowane 60minut. Wyszło 14bl ok 24 litry. Zadane jedno wiadro Amalgamation brett blend, drugie gęstwa Lochristi.
@mkarweta: fermentują już miesiąc. W tym tyg zmierzę blg i jak już się ustabilizuje zleję na cichą. Do jednego planuję dać rabarbar plus czyste płatki dębowe francuskie. Do drugiego maliny plus płatki które właśnie się macerują w czerwonym winie.