Wpis z mikrobloga

Hejka. Chciałam się podzielić radością, która ma duży związek z #wykop Mianowicie skumplowałyśmy się tu z @Megachilidae. To pierwsza radość. A druga że mimo że ona z jednego końca a ja z drugiego końca naszego pięknego kraju spotkałyśmy się na mini wykop party. Kolejna radość jest związana z prezentem od Megachilidae. Jako że obie jesteśmy fankami pszczół dziko żyjących, dostałam od niej... kawałek pieńka z gruszy z nawierconymi otworami jako pomoc gniazdową dla pszczół. A druga radość wynika z tego, że już tego samego dnia pszczoły wykazały zainteresowanie, a dziś kilka dni później już prawie wszystkie otworki maja swoich lokatorów. No i żebyście chociaż trochę tę radochę odczuli kilka zdjęć.

#dzicyzapylacze #pszczoly #czujedobrzeczlowiek #przyroda #wykopparty
T.....a - Hejka. Chciałam się podzielić radością, która ma duży związek z #wykop Mian...

źródło: comment_1591169770V0xQ9tm6JCsWrpgSVI39Ah.jpg

Pobierz
  • 89
  • Odpowiedz
  • 2
@Tulkandra w zeszłym roku nawiercilem podobnie, tylko, że gęsciej pieniek wiśni, umieściłem to na orzechu na wysokości około 1.60 m nad ziemią, skierowany otworami na południe i "zadaszony tak, że jest tam sucho, ale żadna pszczoła tam nie zamieszkała :( W zeszłym roku zwalilem to na to, że może za późno zrobiłem i wszystkie pszczoły już miały swoje lokum (wiem naciągane), a w tym ogółem jest bardzo mało pszczół, bo mamy
  • Odpowiedz
@Tulkandra: @Megachilidae: Hej dziołchy,


Serio pytam, jakie wiertełko i głebokość mniej więcej? Okazało się że mam gdzie tego nastawiać, to sobie pomyślałem że pomogę rodzimej awifaunie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@bukimi: zależy od wielkości nawierconego otworu, czy średnicy rurki. Zdarza się, że zasiedla, ale są miłe widziane, bo osy samotnie żyjące są łagodne i tez konieczne w przyrodzie.
  • Odpowiedz
A osy nie wprowadzają się do takich przybytków też?

@bukimi: Odpowiem za @Tulkandra. Też się wprowadzają, ale nie są to te osy, które ciągną do słodkiego.
W domkach mogą założyć gniazda osy samotne, które są bardzo łagodne i pożyteczne w ogrodzie. W ten weekend zamieszczam artykuł o pszczołach, ale za dwa tygodnie będzie o osach w domku.
Tutaj znajdziesz niektóre z owadów, które mogą zamieszkać w "domku"/nawierconym pieńku:
  • Odpowiedz
@skar: Pszczoły mogące gniazdować w takim pieńku, latają cały sezon (do jesieni). Na sukces wpływać może odległość miejsca gniazdowania (pieńka) od pokarmu (kwitnących roślin). Dzikie pszczół są krótkodystansowcami.
Może też się tak zdarzyć, że owady jeszcze nie odkryły tego raju stworzonego dla nich przez Ciebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Megachilidae w zeszłym roku zamieszkały w rurkach trzciny pod wiatą, jakiś 50m od orzecha. W tym nawet tam ich nie ma :( Staram się omijać dzikie kwiaty przy koszeniu, jest też ogródek, skoro kwiatów i drzew owocowych.. Obawiam się, że to może być przez zgnilca, w przyszłości myślę o pasiece, bo w promieniu kilkunastu kilometrów nie ma żadnej :)
  • Odpowiedz
w promieniu kilkunastu kilometrów nie ma żadnej :)

@skar: Tylko cieszyć się, że są jeszcze takie tereny i nie wprowadzać tam miodnej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zgnilec nie jest jak na razie problem pszczół dzikich. Dotyka tylko miodną.
  • Odpowiedz