Wpis z mikrobloga

Jeżeli nie ma strzałek kierunkowych na rondzie to możesz sobie jeździć w kółko zewnętrznym pasem do usranej śmierci.


@smk666: Tak swoją drogą to jest zastanawiające, gdy pojawia się słowo 'powinien(czy też nie powinien). Czy nie powinien jechać zewnętrznym na ostatni zjazd? No nie powinien, chociażby ze względów jakiejś kultury na drodze. Ale czy NIE MOŻE? Ależ oczywiście, że może. Dla mnie słowo powinien/nie powinien oznacza tylko jakieś wskazanie, nie zaś nakaz.
@smk666: a jeśli są to też, znajomy przegrał sprawę w sądzie gdzie babka z paska do jazdy prosto skręciła sobie w lewo i była jego wina bo nie ustąpił pojazdowi z prawej strony ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Ciekawostka na Islandii jest na odwrót A musi ustąpić B. Częsta przyczyna kolizji wśród turystów wynajmujących samochody na miejscu.
Zasada jest taka ze przed kazdym rondem jest znak pionowy i poziomy
Drogowcy jeszcze specjalnie buduja ronda tak aby jakies debile w siebie nie wjechaly xd
@magic96 Szkoła krakowska here. Na rondzie klasycznym dwupasmowym w prawo i na wprost jedziesz zewnętrznym a skręcając na rondzie w lewo zaczynasz na wewnętrznym i w trakcie okrążania ronda, zaraz po minięciu zjazdu na wprost zmieniasz pas na zewnętrzny i wyjeżdżasz w swoje pierwotnie założone "lewo" w na rondzie. Jeśli każdy by tak jeździł to wtedy masz najwieksza płynność i prawie bezkolizyjny ruch. Niestety, wszystko psują dzbany które i tak zawsze pojadą
@Fermiol: Takie rondo nazywa się turbinowym lub też samo oczyszczającym.
Pisanie że na takim rondzie ma się pierwszeństwo na pasie wewnętrznym jest nie do końca prawidłowe choć zasadniczo tak działa.
@staryalkus: Podstawy nie podasz bo jej nie ma . Tu zasady pierwszeństwa reguluje oznakowanie poziome i przepisy mówiące o zmianie pasa ruchu. W przypadku trzech pasów obowiązuje zasada prawej strony ( ręki)
@magic96: B musi ustąpić. Najlepiej jak takie ronda są wielkości główki od szpilki, więc nie dość, że środkowy jest tam tak naprawdę dla beki, to jeszcze gówno widać w lusterku jak chcesz zjechać, bo auto na zewnętrznym jest praktycznie tuż obok ciebie, więc stoisz jak widły, rondo się zapycha i wreszcie możesz je opuścić xD
gdzie tam jest zmiana pasa? Ja tam widzę tylko zmianę kierunku jazdy, dodatkowo bezprawną bo w prawo z lewego pasa.

na tym polega zmiana pasa


@kooolega: otóż nie.

Zmiana pasa ruchu polega na zmianie położenia pojazdu względem krawędzi jezdni, bez zmiany kierunku ruchu pojazdu.

Zjazd z ronda to zmiana kierunku jazdy ponieważ:

Zmiana kierunku jazdy polega na zmianie kierunku poruszania się pojazdu w prawą lub lewą stronę względem jego dotychczasowego położenia
Widze, że wszyscy tu znaleźli prawko w czipsach. Wiecie, że wszyscy popełniacie wykroczenie (w tym i ja) jak przed rondem nie dacie kierunku w prawo? Czy wiecie, że przy bez strzałkowym rondzie nie jesteście w stanie określić kto ma pierwszeństwo ( w większości przypadków) jeśli nie widzieliście na którym pasie i na którym wlocie auto wjechało? Coraz więcej tych #!$%@? neofitów na drogach...
Najśmieszniejsze jest to że nie wiadomo jak takie skrzyżowanie traktować, wygląda na równorzędne ale na każdym wlocie jest ustąp zamiast znaku równorzędnego. Nikt oprócz tramwaju nie ma pierwszeństwa przed rondem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Widze, że wszyscy tu znaleźli prawko w czipsach. Wiecie, że wszyscy popełniacie wykroczenie (w tym i ja) jak przed rondem nie dacie kierunku w prawo?

Co?

Czy wiecie, że przy bez strzałkowym rondzie nie jesteście w stanie określić kto ma pierwszeństwo ( w większości przypadków) jeśli nie widzieliście na którym pasie i na którym wlocie auto wjechało?

Co? Dojeżdżam do ronda puszczam wszystkich, jestem na rondzie mam pierwszeństwo. Co mnie interesuje kto
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Najśmieszniejsze jest to że nie wiadomo jak takie skrzyżowanie traktować, wygląda na równorzędne ale na każdym wlocie jest ustąp zamiast znaku równorzędnego. Nikt oprócz tramwaju nie ma pierwszeństwa przed rondem.

@wielebnygonzo:

Od kiedy tramwaj ma pierwszeństwo przed wjazdem na rondo? :O
@Krupier najlepsze, że dużo ludzi odpowiada że B ustępuje a nikt nie widzi że B nie ma prawa tak jechać bo to jest bezprawny skręt w prawo z lewego pasa, B musi wcześniej zbliżyć się do prawej krawędzi czyli zmienić pas na prawy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vertical: ja to wiem, ty to wiesz, tysiące innych kierowców nie ma o tym zielonego pojęcia. :/

Pozdrawiam ze Szczecina, stolicy rond. Codziennie takich agentów mijam. A jak wielce zdziwieni są gdy ja zjeżdżam z prawego od razu na lewy! Przecież oni chcieli z lewego na lewy, co ja w ogóle robię, jak śmiem?!
@Krupier To ja jestem z Lublina, w mojej okolicy, ale nie tylko bo i w Poznaniu to widziałem, z kolei cymbaly domalowują bezprawnie strzałki do rond klasycznych, przecież nie da się do tych strzałek stosować jak jest okrężnie biegnąca jezdnia. Na prawym i lewm pasie masz strzałki m.in. na wprost, mijasz te strzałki a po wjeździe na rondo widzisz ze ani prawy ani lewy pas nie prowadzi do wylotu tylko dookoła wyspy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vertical: haha, ten film trzeba pokazywać wszystkim zwolennikom zjeżdżania z wewnętrznego. Chociaż i tak pewnie by napidali, że to ten na prawym źle jedzie bo powinien zjechać wcześniej itp. XD
@Krupier: szkoda że nie widziałem wtedy tego wątku, ale może to i dobrze, tylko bym się denerwował na darmo :) Niektórym miłośnikom skrętu w prawo z lewego pasa ruchu nie wytłumaczysz, i tak że Ci się chciało tyle pisać :) Też czasem mówię - jak to jest, że na dwupasmowej krajówce nigdy nie skręcacie z lewego pasa w prawo dodatkowo przepuszczając samochody jadące prawym pasem (!), a gdy taka sama jezdnia
Napiszę Ci jeszcze taką ciekawostkę, o której mało osób wie, z tego względu że jest to wbrew praktyce WORD. Otóż na egzaminie na PJ, gdy jedziesz trzecim, czwartym, piątym lub dalszymi zjazdami, niezgodnie z prawem wymagają wjazdu na lewy pas klasycznego ronda, nawet gdy nikogo się nie wyprzedza ani nie omija korka a prawda jest taka, że gdy nikogo nie wyprzedzasz, prawo NAKAZUJE jechać cały czas prawym pasem, nawet do 4 czy
to pewnie wynika z interpretacji tego, że skręcając w lewy zjazd na rondzie (względem twojego położenia przed wjazdem) traktuje się to jako skręt w lewo (cały manewr - wjazd, objazd, zjazd) czyli chcą by zbliżyć się do lewej krawędzi jezdni przed wjazdem by dać sygnał, że "hej, będę jechał dalej w lewo albo zawracał".

Ma to jakiś sens i sam też w sumie tak robię nawet jak rondo jest puste, ot przyzwyczajenie.
Powinno być tak jak przykładowo w Islandii - pierwszeństwo tam ma zjazd z LEWEGO pasa. Jadąc prawym i nie zjeżdżając przy najbliższym zjeździe musisz po prostu wpuszczać ludzi z pasa wewnętrznego.
Trzeba się przyzwyczaić ale wg mnie lepsze rozwiązanie.
@magic96 ma to sens jeżeli uwzględnisz, że przy wjeździe na rondo masz znaki poziome na dwóch pasach umożliwiające Ci zjazd do konkretnego zjazdu z ronda ;)
  • 0
Czy A nie powinien być w tej chwili na wewnętrznym pasie, a B na zewnętrznym? B opuszcza rondo, natomiast A w tej chwili się po nim porusza?
@chafq: Zauważyłeś widzę, że pytanie jest źle zadane - B nie ma prawa tak jechać ale A ma prawo tak jechać. zarówno A jak i B powinni być na zewnętrznym pasie, tak jak już pisałem wcześniej - B nie może tak jechać bo skręca w prawo z lewego pasa. Natomiast na lewy pas może wjechać A jak i B ale tylko w celu wyprzedzenia kogoś lub ominięcia korka, po wyprzedzeniu powrót
Oczywiście - A może sobie jeździć w kółko po zewnętrznym pasie aż do zużycia całego paliwa i cały czas ma pierwszeństwo.

B - zmienia pas, więc musi ustąpić.


@JestemKrzysio: A nie ma nic w przepisach, że
1. jak jedziesz w lewo lub zawracasz to zajmujesz wewnętrzny pas,
2. jak prosto to dowolny
3. jak w prawo to zewnętrzny
4. a jazdy w koło nie są dozwolone?

Pytam, bo nie wiem, czy