Wpis z mikrobloga

Za ile % rocznej pensji kupiliście auto?
Spotkałem się ze stwierdzeniem że jak ktoś kupuje auto warte więcej niż 20% to jest niepotrzebnie rozrzutny.

I tak im dłużej o tym myślęto wydaje mi się to niedostosowane do polskich realiów :D

#motoryzacja #samochody #finanse

Za ile % rocznej pensji kupiliście auto?

  • 0-10% 14.7% (15)
  • 11-25% 19.6% (20)
  • 26-50% 22.5% (23)
  • 51-75% 11.8% (12)
  • 75-100% 8.8% (9)
  • 100-150% 3.9% (4)
  • pow. 150% 18.6% (19)

Oddanych głosów: 102

  • 16
@DonPablito: nie ma takiego wymogu. Jak lubisz auta to #!$%@? i 3 roczne i koniec kropka. To będzie i tak dobry wybór bo czemu nie. Mówi się, że auto nie powinno kosztować w utrzymaniu więcej niż 20% miesięcznych dochodów, żeby było rozsądnie kupione. Więc równie dobrze można sobie wziąć porządny leasing drogiego auta, które w teorii przekracza roczne wynagrodzenie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@DonPablito: połowa wykopków nie ma 18 lat. Z pozostałej połowy połowa jest na utrzymaniu rodziców. Z tego co zostało połowa nie ma auta. O co ty pytasz xD już dwie osoby dla jaj odpisały w ankiecie, że 150% xD
@DonPablito: Trochę durne pytanie Mirek. To zależy jaki samochód byś chciał mieć i dlaczego, jaki potrzebujesz, no i ile zarabiasz też. Sensowna odpowiedź w procentach dla kogoś kto zarabia 20k miesięcznie będzie inna niż dla kogoś kto zarabia 5k.
@DonPablito: Te procenty co tutaj się na tagu przewijają to są jakieś przemyślenia z dupy wykopków, bo ktoś zarabiający 10k netto miesięcznie jeździłby używanym 6-letnim Golfem. Zwłaszcza, że jeżeli ktoś chce niezawodny środek transportu to musi kupić nowe auto, a nie gruza od 3 właściciela.
Procent pensji też bardzo źle "działa", ponieważ każdy człowiek ma jakieś koszty stałe jak rachunki, czynsz, podatki itp., więc odłożenie np. 30 tys. zł dla osoby
Spotkałem się ze stwierdzeniem że jak ktoś kupuje auto warte więcej niż 20% to jest niepotrzebnie rozrzutny.


@DonPablito: pomyśl ile muszą zarabiać ludzie kupujący nową Astrę za 80k, albo pierwsze lepsze BMW za 250k ( ͡° ͜ʖ ͡°) #pdk
@Crow7422 @Testobiron Ja mam lepszą stawkę a jeżdżę 14 letnią A3 ( ͡º ͜ʖ͡º) Bardzo fajne autko, nigdy mnie nie zawiodło. Ale generalnie zgadzam się że te wyliczenia są pewnie wg standardów USA. Aktualnie rozglądam się za autem w okolicach rocznej pensji i zastanawiam się czy mnie nie #!$%@?ło trochę.
@DonPablito: Ja kupilem dokładnie za 100% rocznej pensji brutto. Wziąłem na nie kredyt z b niskim oprocentowaniem na 7 lat (zamierzam spłacić w 5) i uważam ze jest to rozsądny max. Przy czym nie mam hipoteki tylko 120k na remont i to sa wszystkie obciążenia kiredytowe. Gdybym miał hipotekę to takie auto całkowicie odpada.

Tyle ze ja jeszcze nie mam nawet 10k na rękę a im wiecej zarabiasz tym wiecej mozesz
@DonPablito: Ogolnie doradzam wydawać tyle kasy na auto tylko jesli na nim zarabiasz / jest ci bardzo potrzebne nowe auto ze względu na przebiegi lub naprawdę ci zalezy na fajnym aucie. Wtedy naturalnie przedkładają pozostałe rozrywki na jazde autem i jego efektywny koszt aie zmniejsza
@DonPablito: kupić mogę za trzy miesięczne pensje. droższe auto to już w leasing i wtedy 15% przychodu może na ratę iść moim zdaniem. oczywiście po uśrednieniu. Tzn. auto użytkujesz 6 lat, przez 3 lata płacisz 30% dochodu, a potem 3 lata nic nie płacisz, bo masz spłacone, to też ok. Zakładam że kasa ze sprzedaży używki ma wystarczyć na pierwszą wpłatę następnego.
@StukilowaRurzowa: @cwlmod: @StukilowaRurzowa:

Szczerze to nie potrzebuję nowego samochodu, wystarczyło by mi to co mam, bardzo ekonomiczne przy moich przebiegach.

Ale planuję zrobić tak jak niektórzy tutaj pisali. Wziąć w leasing, wrzucić w koszty, spłacić w 3.5 roku, pojeździć ~5 lat.
Wtedy całościowy koszt już by się zmieścił w okolicach 20% rocznego budżetu.

Generalnie dzięki za rady.