Wpis z mikrobloga

Wiedzieliście, że w Piśmie Świętym znajdują się wątki antynatalistyczne? Ciekawe jakich fikołków dokonali w katechizmie, żeby wytłumaczyć, że to jednak nie o to chodziło autorowi, że lepiej nie rodzić dzieci.
Fragment pochodzi z Księgi Koheleta.
#antynatalizm #katolicyzm #biblia #pismoswiete
Rozbrykany_Kucyk - Wiedzieliście, że w Piśmie Świętym znajdują się wątki antynatalist...

źródło: comment_1590692669Esv5an8naKeHoWiZeqWV5v.jpg

Pobierz
  • 42
@Rozbrykany_Kucyk: Pisma Świętego nie zawsze można brać dosłownie. Napisane ze szczęśliwszy jest ten co w ogóle się nie urodził nie oznacza tego żeby się nie narodził ale nacisk jest kładziony na panującą niesprawiedliwość a ten zwrot ma podkpodkreślić jak jest ona wielka. To tak samo jak w Nowym Testamencie Jezus mówiąc o zgorszeniach mówi ze biada tym którzy gorszą innych i ze lepiej dla nich byłoby uwiązać kamień u szyi niż
@Rozbrykany_Kucyk: Niech będzie przeklęty dzień, w którym się urodziłem!
Dzień, w którym porodziła mnie matka moja,
niech nie będzie błogosławiony!
15 Niech będzie przeklęty człowiek,
który powiadomił ojca mojego:
«Urodził ci się syn, chłopiec!»
sprawiając mu wielką radość.
16 Niech będzie ów człowiek podobny do miast,
które Pan zniszczył bez miłosierdzia!
Niech słyszy krzyk z rana,
a wrzawę wojenną w południe!
17 Nie zabił mnie bowiem w łonie matki:
wtedy moja
Klasyka. A kto decyduje które fragmenty brać dosłownie a których nie? I na podstawie czego? Kto rości sobie prawo do decydowania co i w jaki sposób interpretować w słowie bożym?


@Antidotum119: bo są podpisane- literalnie czasami tytułowo co jest historyczne( np. księga proroków, a co jest przypowieścią np księga mądrości? No i żydzi mieli wiedzą o tym co było hsitoryczne, a co nie, niektóre rzeczy celowo są opisane w taki, a
@djtartini1 masz tu cytat nie wyrwany z kontekstu

Księga Powtórzonego Prawa 21:18-21

Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, i powiedzą starszym miasta: «Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu». Wtedy mężowie tego miasta będą kamienowali go,