Wpis z mikrobloga

Lodowiec w Polsce.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jeszcze ok. 13 tys. lat temu, czyli bardzo niedawno jak na zjawiska geologiczne (chrzest Polski był ponad 1 tys. lat temu, a to było tylko 13 razy wcześniej), cały obszar na linii Poznań-Suwałki pokrywała całoroczna i gruba warstwa lodu, której grubość wynosiła nawet 1 km i właściwie nie występowały żadne formy życia.
Na reszcie obszaru Polski występowała przylodowcowa pustynia oraz dalej tundra gdzie występowały np. renifery.
Podczas ostatniego zlodowacenia lodowiec pokrywał całą Skandynawię (oprócz zachodniej Danii), Kraje bałtyckie (oprócz południowo-wschodniej Litwy), a także Islandię i większość Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz znaczną część Rosji oraz część Niemiec.
Lodowiec pokrywał kiedyś także prawie całą Polskę (i nieco rozleglejsze tereny w Europie np. Holandię i Białoruś), ale to było setki tysięcy lat temu, czyli bardzo dawno, a na znacznym obszarze południowej Polski lodowca nigdy nie było.
Lodowiec wpłynął niesamowicie na przyrodę Polski. Dzisiejsza przyroda Polski (szczególnie północnej) prawie niczym nie różni się od przyrody południowej, czy nawet środkowej, Skandynawii. Dowolny las w północnej Polsce wygląda prawie tak samo jak dowolny las w południowej Szwecji, a Bory Tucholskie jak np. las w środkowej Szwecji, różnica jest tylko w budowie morskich wybrzeży. Występujące gatunki są niemal te same. Wynika to właśnie w dużej mierze z działalności lodowca.
Prawie wszystkie wzniesienia w północnej Polsce, np. te niedaleko Trójmiasta czy górę Wieżycę ukształtował lodowiec.
A jak ktoś chce kamień z góry Szwecji czy Norwegii to może tam pojechać i sobie przywieść albo... rozejrzeć się na pobliskim polu. Prawie cała Polska (a najwięcej na północy) usiana jest kamieniami, które oderwały się ze skandynawskich gór i po lodowcowej podróży (trwającej tysiące lat) znalazły się w Polsce, występują jako znane głazy narzutowe oraz jako niewielkie kamienie polne.

Ostatnie zlodowacenie w Europie na mapie:

#geologia #historia #nauka #polska #przyroda #ciekawostki
projektjutra - Lodowiec w Polsce.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jeszcze ok. ...

źródło: comment_1590310828Q7BGhNg6WFvWf0zed8RGYp.jpg

Pobierz
  • 35
@projektjutra taka trochę niegościnna ta Polska była ale z prahistorii ziem polskich pamiętam, że już kilkanaście tysięcy lat temu pojawiały się nieśmiało na naszych terenach jakieś pierwsze prymitywne kultury myśliwych polujących na faunę epoki lodowcowej
@projektjutra: Pamiętam że kiedyś czytałem artykuł o zlodowaceniu, które miało duży wpływ na wygląd terenów lubuskich. Wzdłuż Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego, Zielonej góry itd ciągnie się wał który był wynikiem nacisku tego lodowca, natomiast sama środkowa część województwa lubuskiego jest bogata w jeziora, a gleby są głównie iłowe. Kojarzysz może które zlodowacenie było za to odpowiedzialne? Szukam od jakiegoś czasu wiedzy na ten temat bo z czasem dużo mi jej
@projektjutra: o tym to chyba w podstawówce było xD Dzięki temu mamy tyle jezior na mazurach i pojezierzu kuj-pom, plus ukształtowanie terenu w tamtych rejonach jest bardzo pofałdowane.

Większość ludzi to nie wie, że np. obecne Indie (razem z nepalem) "kiedyś" się oderwały od afryki i #!$%@?ły w obecne chiny, i (ten proces ciągle postępuje ofc) wypiętrzyły himalaje. Na szczycie mount everest (9km n.p.m) są znajdowane skamieliny zwierząt morskich.