Wpis z mikrobloga

Niech mi ktoś mądry z #kosmos #fizyka powie, bo oglądam 2-gi odcinek fenomenalnego serialu Cosmos: Possible Worlds którego wyszedł już pełny 2-gi sezon - i jest w nim wspomniane o naszej podróży na Proxima Centauri trwającej 20 lat, używając laserów by rozpędzić do jakiejś części prędkości światła, czegoś na wzór statków kosmicznych ( - tak jak mówię, jestem na drugim odcinku, i pokazali to jakby w dwóch wersjach, w pierwszej gdzie są tylko jakby procesory w środku, w drugim gdzie są ludzie w środku). Ale nie ważne.

Co ważne - napęd Alcubierre'go, jest przedstawiony w tym odcinku jako rozwiązanie, uznawanego za dogmat wyznania - że największą prędkością, jest ta światła. Jedno to EmDrive (tak to się chyba nazywało), ale to narzędzie, miało by podobno niejako umożliwić podróżowanie poprzez wykorzystanie fal grawitacyjnych, do przeciągnięcia materii kosmicznej sprzed wymaganego kierunku - i w ten sposób - umożliwienie podróży statkowi kosmicznemu de facto bez poruszania go, pomiędzy jednym miejscem we wszechświecie, a drugim. Co miałoby, drastycznie, zmniejszyć czas podróży.

Czy może mi ktoś odpowiedzieć, bo chyba skoro poruszają takie coś, w produkcji takiej rangi - no to to chyba nie jest byle wynalazek który nic nigdy nie zrobi - czy to tylko takie gdybanie, czy że tak mało mówione jest o czymś, co w zasadzie jest wszystkim co widzieliśmy w filmach sci-fi na przestrzeni ostatniego półwiecza (chyba od pierwszych #starwars? #offtopic ;d)? Przecież on to zaproponował w 1994 jak czytam na wiki?
#liganauki #gruparatowaniapoziomu #astronomia
caribbean - Niech mi ktoś mądry z #kosmos #fizyka powie, bo oglądam 2-gi odcinek feno...

źródło: comment_1590163540L0NOoX1nQWNMm8fA9vANUN.jpg

Pobierz
  • 5
@caribbean: to jest pewna koncepcja mająca na celu zainteresowanie młodych osób nauką i zgłębieniem tego tematu, bo be nie żyjący naukowcy mogą nie dożyć wyników prowadzonych obecnie badań.

W starwarsach prezentowane ówczesne koncepcje z których niektóre są już wdrażane a niektóre zostały zweryfikowane i odpadły z puli realnych rozwiązań.
miało by podobno niejako umożliwić podróżowanie poprzez wykorzystanie fal grawitacyjnych, do przeciągnięcia materii kosmicznej sprzed wymaganego kierunku - i w ten sposób - umożliwienie podróży statkowi kosmicznemu de facto bez poruszania go, pomiędzy jednym miejscem we wszechświecie, a drugim. Co miałoby, drastycznie, zmniejszyć czas podróży.


@caribbean: to jest napęd warp. Star trek użył teorii z lat 60-tych i tak mamy tam napęd warp. I faktycznie podobne teorie istnieją. Zawsze największym problemem
@caribbean:

Emdrive został już przebadany na czwartą stronę. Nie ma żadnego łamania symetrii, nie ma żadnej nowej fizyki. Krzykliwość tego tematu bierze się stąd, że mierzony ciąg wytwarzany przez to urządzenie jest wielokrotnie mniejszy od niepewności pomiarowych i ciężko dać jednoznaczną odpowiedź, co go powoduje (a powodów może być wiele).

Napęd Alcubierre'a wymaga z kolei użycia ujemnej masy, a coś takiego obecnie nie istnieje i niewiele wskazuje na to, by coś