Wpis z mikrobloga

#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #budownictwo #budujzwykopem mirki mam pytanie. W umowie z deweloperem mam "(...) zostaną wykonane instalacje (...) instalacja elektryczna z dwoma punktami oświetlenia w każdym z pokoi, trzema gniazdami na pomieszczenie (...)" obejrzałem mieszkanie a tam są tylko wystające kable w każdym miejscu gdzie będą gniazdka i włączniki a deweloper mi mówi, że 'oni tego nie robią'. Dobrze myślę, że z tej umowy wynika, że te trzy gniazdka na każde pomieszczenie powinni jednak zrobić a ja mogę dopłacić dodatkowo za to co jest 'ponad'?
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Stulley_Muntari a w jaki sposób nadzór budowlany pozwoli na użytkowanie tego obiektu jeżeli nie będzie wykonanego białego montażu? powinieneś mieć zamontowane gniazdka, włączniki i rozdzielnie, do tego powinny być wykonane pomiary elektryczne
  • Odpowiedz
Budynek musi być odebrany przez straż, nazdór itd. Natomiast biały montaż AFAIK to montaż umywalek, wc itp - tego nie musi być.

Co do gniazdek, puszek, wg mnie powinny być zrobione. Najlepiej jak weźmiesz sobie kogoś do odbioru, zapłacisz 200-300 zł i będziesz miał z głowy.
  • Odpowiedz
@Stulley_Muntari: To jest osoba która działa na Twoją korzyść jako inwestora. T.j. zna prawo budowlane, normy itd, przechodzi całe mieszkanie sprawdza instalacje, ściany, poziomy, piony, kąty, okna itd. Podczas odbioru sporządzany jest protokół, który jest przez Ciebie podpisywany. Każde uchybienie względem umowy, norm, prawa powinno znaleźć się w tym protokole. Deweloper ma jak dobrze pamiętam 14 dni na ustosunkowanie się do tego, a potem powinien naprawić to na swój koszt.
  • Odpowiedz
  • 0
@100mph jeszcze jedno pytanie. Jest zaświadczenie nadzoru budowlanego że "deweloper złożył zawiadomienie o zakończeniu budowy i inspektorat nie wniósł sprzeciwu do użytkowania obiektu." Tzn że te instalacje też są klepniete jako wykonane właściwie?
  • Odpowiedz
@Stulley_Muntari: Na to wygląda. Tak naprawdę najważniejszy jest odbiór budynku od straży pożarnej. Inspekcja budowlana z tego co wiem / słyszałem, nie przechodzi przez cały budynek, po każdym mieszkaniu. W przypadku domków jednorodzinnych często nawet się nie pojawiają na budowie.
  • Odpowiedz
@Stulley_Muntari tak - przed przekazaniem kluczy budynek musi być co najmniej oddany do użytkowania (co oznacza że konstrukcja i instalacje są ukończone aczkolwiek nie wszystkie prace budowlane zakończono) co oznacza że musi przejść odbiór, a żeby przeszedł taki wstępny odbiór muszą być protokoły pomiarów elektrycznych ;) żeby instalacja została odebrana musi być oświadczenie elektryka o wykonaniu zgodnie z dokumentacją, jest bezpieczna i kompletna ... i tu w Twoim przypadku zaczyna się
  • Odpowiedz
@Stulley_Muntari i sie nie p-----l w rozmowie z PINB, najwyżej zapewnisz deweloperowi sumienny odbiór lub kontrolę w trakcie budowy; nie spotkałem się z praktyką aby nie montować łączników i gniazdek, a tym bardziej puszek - czyste walenie w c---a ;) jeżeli nie montują gniazdek i włączników to dodatkowo na projekcie powinny być te elementy wykazane jako wypusty xD a założę się że są jako gniazdka i łączniki - kolejny argument
  • Odpowiedz
@Stulley_Muntari aha, no i w zakładach energetycznych oficjalne stanowisko jest takie, że licznik zakłada się jeżeli w obiekcie jest biały montaż czyli gniazdka i łączniki - pogotowie ma obowiązek to sprawdzić, inaczej traktuje się instalacje jako niekompletną
  • Odpowiedz