Wpis z mikrobloga

@dnaprawa: Przeczytałem artykuł i bardzo się zawiodłem. Nie ma tam żadnej treści. Piszesz, żeby nie trzymać produkcyjnie baz danych w kontenerach dockera, a zaraz potem piszesz o tym, że Zalando jednak używa i to jeszcze (o zgrozo!) w Kubernetesie.

Szczerze to myślałem, że napiszesz o jakiś testach, jak wygląda performance itp. Zamiast tego wrzucasz link do problemów, które były dawno temu.

Ja używam Dockera od 2013 roku, od 2014 roku na
@yggdrasil: Nie chodzi o wydajność tylko o konieczność zarządzania. Masz gotową usługę bazy danych zoptymalizowaną z HA, backupami i wszystkim czego potrzebujesz.
Ale możesz też sobie to wszystko sam zrobić jak chcesz zaoszczędzić kilka groszy tylko czy warto?
Korzystasz z kubernetesa czyli nie chciałeś sobie tworzyć sam całego devopsowego zarządzania kontnerami od zera, ale wolisz stawiać bazy od zera. Wszystko zależy gdzie dla Ciebie leży granica dla "wolę to zrobić od
@bmLq: Świat nie kończy się na chmurze publicznej, czasami nie możesz skorzystać z AWS.

Mi chodzi tylko i wyłącznie o aspekt dlaczego aplikacja w kontenerze jest super, ale baza danych już nie jest super?

Korzystasz z kubernetesa czyli nie chciałeś sobie tworzyć sam całego devopsowego zarządzania kontnerami od zera, ale wolisz stawiać bazy od zera.

BTW kiedyś nie było Kubernetesa i trzeba było sklejać z dostępnych kawałków. ;)
@yggdrasil: Jeżeli odpalasz sobie ten kontener na kilku maszynach dla HA (najlepiej u 2 różnych dostawców siecowych) + masz replikę dysku najlepiej na oddzielną maszynę/klaster (na wypadek gdyby dysk padł) to właściwie nie ma większej różnicy czy masz to w chmurze czy sam sobie stawiasz :) Chmury też mają VPC. Nie mówię, że nie można sobie stawiać bazy samemu a jeżeli już musisz stam stawiać to w dzisiejszych czasach gdzie jak
@bmLq: Czasami nie możesz użyć chmury i koniec. Chociażby ze względu na dane jakie tam przechowujesz. Ja nie odnoszę się do zasadności czy nie trzymania bazy danych np. za pomocą RDS tylko do tego czy trzymanie bazy w Dockerze jest złe.
@yggdrasil - widać, że przeczytałeś "pobieżnie" artykuł :)

ten blog post miał na celu uświadomienie ludziom, żeby nie pchać baz danych na siłę. Wyraźnie zaznaczyłem, że jeśli masz umiejętności i doświadczenie to ja nie widzę przeciwskazań.

Dodatkowo, OVH przyznaje: „Running databases under Docker is not simple, but we have a few years’ experience”.

Powyższe zdanie, potwierdza, że decydując się na takie rozwiązanie trzeba znać ryzyko i mieć doświadczenie.


Blog post miał być
PS. szczerze po kilku przebojach z projektami on-premise, szedłbym w chmurowe rozwiązania. Zarówno jeśli chodzi o bazy jak i hostowanie samych kontenerów.

Kubernetes on-premise to już wogóle hardcore dla admina :)
@dnaprawa: Spoko loko, ale nadal nie wiem dlaczego to jest takie złe. Artykuł przeczytałem i dalej nie wiem. Przeczytałem także linkowany artykuł i wydaje mi się trochę, ze koleś zrobił apt-get install Docker i nie działa. Docker jak każda technologia ma swoje wady i zalety, które nie są oczywiste, szczególnie nie na początku. Ja robiłem testy jeżeli chodzi o dockera, mam trochę doświadczenia, tak samo z k8s, bo używam praktycznie od
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Dużo problemów jest spowodowane tym, ze ludzie biorą yamle z tutoriala i myślą, ze to jest rock solid i w ogóle jedną komendą rozwiążą wszystkie problemy.


Głównie to na celu miał ten blog post, czyli uświadomienie ludziom, ze nie warto w ciemno stosować Dockera do wszystkiego i wszędzie! Ba, że Docker im rozwiąże wszelkie problemy.

Co do testów performance obu rozwiązań. To jest blog post a nie praca doktorska. Niestety ale trzeba
@dnaprawa: Azure sql stoi na service fabricu, tyle jeśli chodzi o to czy się da :) k8s to jest bdb abstrakcja i już można stawiać na tym bazy danych albo natywnie albo przez persistent volumes. Wsparcie i stabilność i popularność będzie tylko rosła bo łatwiej mieć jeden interfejs do infrastruktury niż dwa.
@senso01 dzięki za komentarz. Wiem, że się da :) sam mam kilka projektów gdzie stosuje bazę w kontenerze, ale mam do tego konkretny powód.
j/w pisałem, chodziło mi o uświadomienie osób że 'Docker czy k8s nie rozwiąże wszystkich dotychczasowych problemów'.