Wpis z mikrobloga

"Deweloperzy nie obniżą cen." Nie, obniżą, czy tego chcą czy nie chcą - do wartości rynkowej.

Fun fact: biorąc kredyt hipoteczny bank nie da Ci na przeszacowaną nieruchomość. Bo nieruchomość jest zabezpieczeniem kredytu.

A więc:
1. Mieszkanie jest warte 500 000.
2. Deweloper koniecznie chce 600 000.
3. Bank da kredytu tylko 500 000.

Tak w dużym uproszczeniu.

Tak więc jak dotychczas obserwowaliśmy takie zjawisko, że deweloperzy windowali ceny do zdolności przeciętnego kredytobiorcy, tak teraz będziemy obserwowali mechanizm dokładnie odwrotny - deweloperzy będą musieli opuszczać ceny do szacunków bankowych.

#nieruchomosci #gospodarka #ekonomia
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mickpl: nie. To tak nie działa. Jak bank uzna, że nieruchomość jest warta inną kwotę (mniejsza niż umowa deweloper<>kredytobiorca), to da kredyt, ale zażąda wyższego wkładu własnego.
  • Odpowiedz
@janusz-karpinski: Nie sądzę. To się będzie odbudowywać kilka lat, jak nie dłużej. A wystarczy, że bezrobocie wzrośnie 5% i ceny polecą 30. Zależność bezrobocie - ceny się sprawdzała przez ostatnie 20 lat i nie ma powodów, aby się nie sprawdzała teraz. Tym bardziej, że szykuje się nie jakieś tam spowolnienie tylko całkiem konkretna recesja. Albo inaczej, skoro Niemcy już wiedzą, że będą mieli recesję to Polska tym bardziej.
  • Odpowiedz
@janusz-karpinski: Czy sugerujesz, że jesteś człowiekiem, co ma na koncie kilka baniek, w związku z tym znasz się lepiej i zarobki 15k miesięcznie nie robią na Tobie wrażenia? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wydaje mi się, że gdyby tak było, podchodziłbyś nieco mniej lekceważąco do sytuacji polskiej i światowej gospodarki.

Czy mógłby mi ktoś podesłać wiarygodne dane o na temat procentowego udziału zakupów za gotówkę w całkowitej
  • Odpowiedz
@theoforos1: nie mowie ze tak wyglada caly rynek, zaznaczylem ze mam informacje z pierwszej reki i on cen nie obnizy mowi ze faktycznie zainteresowanie jest mniejsze i nie sprzedaja sie na lopacie w ziemi mieszkania, ale nadal sie sprzedaja wiec z cen nie schodzi.
  • Odpowiedz
@sztandar: lubi podkoloryzowac... znajoma pracuje w kancelari notarialnej . tranzakcji za gotowke nigdy nie bylo wiecej niz tych za kredyt, nigdy w historii... a obecnie taka padaka ze nawet nie chce mowic :)
  • Odpowiedz