Wpis z mikrobloga

@Strzelec_Kurpiowski: Z powodu układu odniesienia, rzuć okiem na poglądowy rysunek który wrzuciłem wyżej. Ziemia porusza się z prędkością V = A w kierunku wschodnim. Taśma taśmociągu porusza się z prędkością 50 km/h. Jeśli postawisz na tej taśmie samolot nosem skierowany w kierunku zachodnim to względem Ziemi on będzie poruszał się z prędkością V = A + 50 km/h w kierunku wschodnim (czyli cofał się), aż do zakończenia taśmy taśmociągu. W momencie
XD ile domorosłych naukowców tutaj udowadniających jak kto 400km/h = 200km/h xD odpowiedz brzmi nie poleci bo się nie poruszu względem ziemi ani powietrza. Siła odrzutu nadaje mu prędkości która pozwala mu się przemieścić o x metrów w y czasie, bieżnia przewinie się o te x metrów w y czasie w tym samym kierunku ale z przeciwnym zwrotem więc w stosunku do siebie będą się one poruszać ale samolot w stosunku do
@jabl: Wiem, trochę uprościłem. Generalnie atmosfera porusza się mniej więcej z taką samą prędkością jak Ziemia, "lokalnie" ta prędkość się różni. Normą jest że samoloty gdy mogą, to startują pod wiatr - silniki potrzebują nadać niższą prędkość maszynie, bo wypadkowa prędkość powietrza jest powiększona o prędkość wiejącego wiatru.
Najpierw piszesz, że jeżeli bieżnia idzie do tyłu 100 km/h, a samolot ma silniki na 300 km/h, to wtedy samolot będzie się poruszał 200 km/h. OK, to się zgadza, bo 300 - 100 = 200.


@Emes91: no tak, ale ja pisałem o poruszaniu się względem bieżni, a nie względem ziemi.

Względem ziemi będzie poruszał się z prędkością 300 km.

Ale po chwili nagle stwierdzasz, że jeśli bieżnia przyśpieszy do 300 km/h
@Strzelec_Kurpiowski: Nie, jeśli stoi na bieżni poruszającej się 100 km/h i zacznie jechać w przeciwnym kierunku z prędkością 300 km/h to względem Ziemi będzie poruszał się z prędkością 200 km/h.
no tak, ale ja pisałem o poruszaniu się względem bieżni, a nie względem ziemi.

Względem ziemi będzie poruszał się z prędkością 300 km.


@Strzelec_Kurpiowski: Mówisz o powierzchni bieżni. Bieżnia jako całość jest statyczna, tak samo jak ziemia.

Jeśli uważasz, że samolot z silnikami na 300 km/h na takiej bieżni będzie się poruszał się 300 km/h, to oznacza, że uważasz, że bieżnia nie ma żadnego wpływu na prędkość samolotu. Co jest bzdurą,
Nie, jeśli stoi na bieżni poruszającej się 100 km/h i zacznie jechać w przeciwnym kierunku z prędkością 300 km/h to względem Ziemi będzie poruszał się z prędkością 200 km/h.


@b7kj: względem bieżni będzie się tyle poruszał. Przecież ziemia stoi w miejscu, więc wobec niej będzie się poruszał 300 na godzinę.
Względem bieżni ruch się wyzeruje, ale jeśli bieżnia porusza się 300 na godzinę, to znaczy że samolot też.


@Strzelec_Kurpiowski: Jedno uściślenie - mowa tu o tym, że samolot ma ustawione silniki na moc taką, by na normalnym terenie przyśpieszył do 300 km/h. To nie znaczy, że porusza się 300 km/h