Wpis z mikrobloga

Jak kryzys gospodarczy wpłynął na zachowania oszczędnościowe Polaków?

Po równo miesiącu od pierwszych lawinowych spadków giełdowych i kilka dni po obniżeniu stóp procentowych możemy oszacować migracje kapitału wśród oszczędności Polaków.

Początkowo NBP musiał dokapitalizować bankomaty o 17 mld. Później po nagłych spadkach i uspokojeniu nastrojów wszyscy inwestorzy ruszyli jak na wyprzedaż (zarówno ci doświadczeni jak i amatorzy). Złoto po osiągnięciu poziomu poniżej 1500 USD zanotowało popyt przewyższający możliwości produkcji. A z racji na charakterystykę aktywa odpornego na kryzys wielu zaczęło się nim interesować.
Obniżka stóp procentowych ostatecznie uświadomiła Polakom, że obecne oprocentowanie to naprawdę symboliczny zysk i w obliczu wysokiej inflacji zaczęli szukać alternatyw. Inflacja w marcu mimo częściowej kwarantanny w Polsce była wyższa niż w Lutym. Rokrocznie wzrost wyniósł 4.7%

Mija równo miesiąc, pierwszy miesiąc który w formie zebranych danych statystycznych daje nam możliwość szerszego spojrzenia. Pierwszy wykres to popyt na obligacje, dla większości Polaków to obok banków jedyny bezpieczny sposób lokowania kapitału. Równie duży był przyrost na funduszach obligacyjnych. Największy Polski fundusz tego typu Unikorona zanotował w ciągu jednej doby zlecenia na prawie 1.2 mld co stanowi 15 procent aktywów funduszu który działa od prawie 25 lat. Aktualnie notuje stabilne 5% z perspektywą na więcej i brakiem kosztów za wejście. Stanowi to świetną alternatywę dla konta oszczędnościowego szczególnie, że wahania są niewielkie.

Drugi wykres w komentarzu to zapotrzebowanie na papierowe złoto w formie ETF. W ostatnich dniach złoto fizyczne powoli zaczęło wracać na rynek, choć wciąż z bardzo wysokimi marżami. Alternatywą są zarówno ETF na fizyczny kruszewc oraz w formie spółek je wydobywających.

Warto także wspomnieć, że GPW zanotowało 60 procentowy wzrost obrotu aktywami.To bardzo potrzebny bodziec dla Polskiej gospodarki, której od zawsze brakowało kapitału. Jeśli obawiasz się o swoje oszczędności i jeszcze nie podjąłeś żadnych kroków pytaj. Jedni na kryzys wolą narzekać, drudzy widzą w nim okazję.

#gospodarka #ekonomia #finanse #banki #oszczedzanie #gielda
droetker4 - Jak kryzys gospodarczy wpłynął na zachowania oszczędnościowe Polaków?

Po...

źródło: comment_1587222056tSBw1to7oGxBDf3clwO7nT.jpg

Pobierz
  • 6
  • 1
@paatrys

@droetker4

Mówisz o perspektywach na więcej w funduszu obligacyjnym. Na jakiej podstawie ? Osobiście jestem sceptyczny do ich rentowności.

Większa podaż obligacji bo to klasyczny sposób na dokapitalizowanie gospodarki musi jakoś przyciągnąć inwestorów. Przewidywania co do wysokiej inflacji w Polskiej gospodarce to kolejny czynnik a najbardziej popularne są obligacje z nią skorelowane. Poza tym utrzymanie tempa wzrostu na poziomie 4/5 procent jest realistyczne i jest po prostu dobrą alternatywą.
  • 0
@LeonMoczydupa decyzję finansowe zależą przede wszystkim od struktury naszych zarobków, zobowiązań i planów na przyszłość. Istotne jest rozróżnienie kapitału już zgromadzonego i pieniędzy krótkich które mają być poduszką finansową. Jeśli chodzi aktualnie o możliwości według mnie opcja są (idąc od małego ryzyka do dużych zysków) obligacje/fundusze obligacyjne, waluty, złoto i giełda ( raczej w formie funduszy akcyjnych jeśli nie masz doświadczenia). Z drugiej strony strategia na kilka lat do przodu dotycząca pieniędzy