Wpis z mikrobloga

@anonimowyloginhehe: Śledzę ten tag i widzę tylko czekanie na spadki cen i problemy tzw. "Januszy Biznesu", samo to określenie jest pogardliwe ale tak naprawdę to rynek kszałuje usługi, w Azjii jest zapotrzebowanie na mieszkania 4m2 więc i takie są. W jaki niby sposób mieszkania maja spaść o kilkadziesiąt procent? Deweloper zarabia kilka procent i poniżej pewnej granicy nie zejdzie, poprostu wstrzyma się z kolejnymi inwestycjami. Ceny gruntów spadną?Stawki murarzy spadna? Za
Deweloper zarabia kilka procent


@bar-mi: Mógłbyś sprawdzić dane zanim napiszesz.

marża deweloperska kształtowała się w kraju w ostatnich latach na poziomie 20-25 proc


https://www.money.pl/gospodarka/rentownosc-deweloperow-mieszkaniowych-czy-wciaz-jest-poza-konkurencja-6444958913534081a.html

Stawki murarzy spadna


Pracę straci około 3,5mln ludzi, skończył się rynek pracownika, wiec stawki spadną.

Jak wyjadą Ukraińcy to przyjadą Azjaci


Przy takim bezrobociu, to nie mają po co przyjeżdżać.
padki cen i problemy tzw. "Januszy Biznesu", samo to określenie jest pogardliwe ale tak naprawdę to rynek kszałuje usługi, w Azjii jest zapotrzeb


@bar-mi: W punkt, ale tak już na tym tagu czekają od kilku lat- kiedy zacząłem śledzić tag. Ktoś kto by wtedy kupil mieszkanie, miałby już z 20% wartości zaoszczędzone w porównaniu do tego co musi płacić wynajmując.

W obecnej chwili mają marże po 25% co jest niską wartością
Oj mają z czego schodzić, mają.

Deweloper zarabia kilka procent i poniżej pewnej granicy nie zejdzie, poprostu wstrzyma się z kolejnymi inwestycjami.


@bar-mi:
https://www.money.pl/gospodarka/rentownosc-deweloperow-mieszkaniowych-czy-wciaz-jest-poza-konkurencja-6444958913534081a.html_
Z kolei uśredniona marża notowanych na GPW deweloperów mieszkaniowych była równa 24,7 proc.

https://nieruchomosci.dziennik.pl/news/artykuly/573722,rynek-nieruchomosci-marza-deweloperska-ile-zarabiaja-na-mieszkaniach.html
Z danych NBP dotyczących mieszkaniowego rynku pierwotnego w Polsce wynika, że średnia marża deweloperska kształtowała się w kraju w 2017 r. na poziomie 20-25 proc. ceny mieszkania. Najwyższa, w okolicach około 27 proc.,
@bar-mi: Ja tam długo czekałem już na spadki cen, bo obecne są oderwane od rzeczywistości i to grubo. Ceny były wywindowane przez najem krótko terminowy (tu najbardziej), długoterminowy, fliperów, ludzi którzy liczyli, że to najlepsza lokata kapitału oraz masakrycznie tanie kredyty. Nie dalej jak dwa miesiące temu rozmawiałem z kolegą - pośrednikiem nieruchomości, który mówił mi "słuchaj, z nieruchomościami jest tak, że będą zawsze rosnąć" (XD) oraz "ja to za niedługo
@anonimowyloginhehe: > Także każdy, kto od lat czeka na spadki - miał rację, ale w złym momencie
No oczywiście, przecież nikt nie zakładał że jakiekolwiek aktywo będzie nieskończenie rosnąc.
Mogę teraz śmiało stwierdzić że czekają nas spadki na złocie, spadki na ETH i spadki na nieruchomościach (w najbliższych 15latatch). Pytanie czy ktoś kupuje pod inwestycje czy dla siebie. Tak jak złoto kupuje się głównie pod inwestycje (raczej nikt nie przetapia sobie
iej), długoterminowy, fliperów, ludzi którzy liczyli, że to najlepsza lokata kapitału oraz masakrycznie tanie kredyty. Nie dalej jak dwa miesiące temu rozmawiałem z kolegą - pośrednikiem nieruchomości, który mówił mi "słuchaj, z nieruchomościami jest tak, że będą zawsze rosnąć" (XD) oraz "ja


@zcaalock:
Dlaczego przewidujesz hiperinflacje??
Deweloper zarabia kilka procent i poniżej pewnej granicy nie zejdzie, poprostu wstrzyma się z kolejnymi inwestycjami


@bar-mi: deweloper z reguły dokłada do tego interesu xD co ma powiedzieć? że goli i ma 30-40% na nieruchomości? :D jak m2 do stanu deweloepskiego to zależy od materiału od 3-4k, to powiedz mi, czy przy cenach mieszkań ta cena się zwiększa? nie zawsze jest udział taki sam. Działki są drogie, ale nie aż tak,
@mariusz-laszczka:

No oczywiście, przecież nikt nie zakładał że jakiekolwiek aktywo będzie nieskończenie rosnąc.


Każdy jeleń, który się wpakował w nieruchomości mieszkalne, właśnie tak twierdzi.

@zcaalock:
A w jaki sposób nieruchomość ma Cię zabezpieczyć przed inflacją? Jeżeli coś ma być bezpieczną lokatą siły nabywczej, to tylko coś co możesz ze sobą zabrać, przewieźć w dowolne miejsce na świecie i/lub w miarę szybko spieniężyć. Na #!$%@? Ci mieszkanie w dobie kryzysu, jak
@mariusz-laszczka: Ok, nie wyraziłem się dokładnie. Jeleniami nazywami ludzi, którzy zapakowali się w nieruchomości mieszkalne jako dobro inwestycyjne/lokata kapitału, czyli nie z przeznaczeniem, żeby sobie w nim mieszkać.

Ktoś kto kupił mieszkanie żeby mieć dach nad głową nie jest dla mnie jeleniem. Normalna sprawa.

A, żeby było jasność - nie mam nic przeciwko ludziom, którzy sobie posiadają więcej niż jedno mieszkanie. Ale gniję srogo z ludzi, którzy kiedykolwiek uwierzyli (takich właśnie
@anonimowyloginhehe: Jasne, z tym się zgadzam. Niestety taki jest urok tego rynku. Możemy mieć tylko nadzieję że nie pójdzie w stronę USA i nie zaczną wjeżdżać fundusze z Ameryki czy Izraela które będą później żyłować Polaków.

Ludzie którzy zalewarowali się kredytami żeby zarabiać na wynajmie podjęli spore ryzyko. Liczenie rentowności w takich przypadkach nie ma dla mnie większego sensu - kiedy nie możemy przewidzieć ile czasu mieszkanie będzie niezamieszkałe, ile włożymy