Wpis z mikrobloga

Jaki książki polecilibyście dla laika, który nie czytał nigdy żadnego działa stricte filozoficznego, ale zna mniej więcej najpopularniejszych filozofów i zarys ich poglądów m.in. Marksa, Spinozy, Kanta, Nietzchego, Stirnera, Satre, Platona, Arystotelesa, Tomasza z Akwinu itd.
#filozofia #ksiazki #literatura #gruparatowaniapoziomu
Pobierz M....._ - Jaki książki polecilibyście dla laika, który nie czytał nigdy żadnego dział...
źródło: comment_1587190836kwDBLo74N6M49VitL3IUa2.jpg
  • 25
@eoneon: Ja nie mam problemu z twierdzeniem, że żeby zrozumieć jakiś tekst potrzebne jest jego osadzenie w kontekście historycznym i kulturowym — jeżeli kogoś np. rzeczywiście interesuje, powiedzmy, filozofia Platona, to żeby dobrze ją rozumieć potrzebuje do tego informacji historycznych. Jeżeli tak rozumieć „podejście historyczne” to to jest oczywista sprawa.

Mi chodzi natomiast o podejście do uczenia się o filozofii poprzez robienie jakiegoś przeglądu historycznego dot. tego, jak to było po
@Croce: Problem w tym, że ciężko wiedzieć, co cię interesuje, bez jakiegoś ogólnego ogarnięcia umysłem całości. Początkujący nigdy nie wymyśli, że jego zalążkowe własne rozkminy da się wpiąć pod np. "spór o uniwersalia", dopóki o nim nie przeczyta (to akurat mój przypadek), a dialogiczna natura rozwoju historycznego sporu o jakieś zagadnienie też jakby naturalnie sprzyja kolejnym poziomom zrozumienia tematu.

Oczywiście zgadzam się, że niekoniecznie musi to być w formie Tatarkiewicza (przez