Wpis z mikrobloga

Wielu porównuje obecny kryzys z kryzysem 2008 i jego szokującym wpływem na nieruchomości. Zapominacie, że gdy w 2008 wybuchł kryzys to u nas panowały wysokie stopy procentowe (>5%, dzisiaj mamy 0,5% i zanosi się na kolejne cięcia xD) i bardziej opłacało się trzymać pieniądze na lokacie niż pakować w nieruchomość.

Dzisiaj mamy najniższe od 1989 roku stopy procentowe, lokatami w banku to możecie sobie dupe podetrzeć, a NBP dodrukowuje pieniądze i nabiera wodę w usta w temacie inflacji.

Dodatkowo rząd nie wstrzymał świadczeń socjalnych obywatelom (a nawet zapowiada zasiłki przestojowe) co powoduje, że jako tako będą mieli pieniądze na kredyt, nadejdą chude miesiące ale to nie jest tak że zaraz bank im wejdzie z konfiskatą.

#nieruchomosci #mieszkanie #finanse #inwestycje #gospodarka
  • 13
@jogurcik666:

Wielu porównuje obecny kryzys z kryzysem 2008 i jego szokującym wpływem na nieruchomości.


Weź pod uwagę, to że kryzys w 2008 prawie nas nie dotknął, a i tak mieszkania poleciały. Ten kryzys dotknie prawie każdego. Popyt na mieszkania na kredyt dramatycznie spadł z powodu zwiększonych wymagań przez banki.

lokatami w banku to możecie sobie dupe podetrzeć


Są jeszcze obligacje indeksowana inflacją i przeceniona giełda. Z resztą kto normalny będzie kupował
@systemluster:

obligacje indeksowana inflacją

interesowałem się tematem, niestety obligacje indeksowane inflacją dotyczą tylko obligacji 5 letnich i dłużej. Nie wiem kto chce na tyle czasu wsadzać kase, które nie można wyjąć bo za zerwanie jest ponoszona opłata

kryzys w 2008 prawie nas nie dotknął

to prawda, bo polski system bankowy nie był tak związany z tym zachodnim. Teraz jest związany, a Zachód robi wszystko (jak np. dodruk ze strony FEDu) by
Na dziesiątki artykułów, które przeczytałem, ten trafia do mnie najbardziej:
https://inwestomat.eu/jak-koronawirus-wplynie-na-polski-rynek-nieruchomosci/#comment-305
Myślę, że będzie spadek 10-15% w ciągu 2 lat i odbicie. W 2008 roku nie było powiązań z zachodem, ale też nie było pomocy NBP, niskich stóp, kredyty były na innych zasadach, można było brać pod korek bez wkładu i nie było zachodnich inwestorów i klientów gotówkowych, których w 2019 było ponad połowa.

Ale bezrobocie i odcięcie turystyki swoje zrobi.
@jogurcik666: Fact check po roku

Na dziesiątki artykułów, które przeczytałem, ten trafia do mnie najbardziej:

https://inwestomat.eu/jak-koronawirus-wplynie-na-polski-rynek-nieruchomosci/#comment-305
Myślę, że będzie spadek 10-15% w ciągu 2 lat i odbicie. W 2008 roku nie było powiązań z zachodem, ale też nie było pomocy NBP, niskich stóp, kredyty były na innych zasadach, można było brać pod korek bez wkładu i nie było zachodnich inwestorów i klientów gotówkowych, których w 2019 było ponad połowa.

Ale bezrobocie