Wpis z mikrobloga

Mirki z tagu #nieruchomosci, co byście doradzili? Mam kredyt na 250k i jakieś 100k oszczędności. Mój dochód to średnio jakieś 14-15k netto, rata 1.7k, praca raczej stabilna, ale teraz to nic nie jest pewne... Chciałem włożyć te 100k we wkład własny na kolejne mieszkanie, ale trochę boję się, że wystrzelą stopy procentowe. Jednocześnie liczę na spadek cen mieszkań. Warto np. teraz nadpłacić kredyt czy lepiej trzymać?
  • 9
@HarrisonFiat: jeżeli masz dochody 15k, to o ile nie zakredytujesz się pod korek, to nawet wyższe stopy procentowe nie są raczej dla ciebie zagrożeniem

niemniej ja uważam, że teraz nie ma sensu kupować nieruchomości, tylko poczekać 3-6 miesięcy żeby zobaczyć, jak zachowają się ceny, jeżeli spadną to dalej obserwować, jeżeli utrzymają się to można kupować, bo nie podejrzewam że będą wzrastać
@HarrisonFiat: Dzisiaj obniżyli stopy procentowe o kolejne 0,5pp, więc narazie lecą w dół. Biorąc kredyt nigdy nie wiesz co będzie za 5,10,15 lat.. jak się boisz ryzykować to możesz wziąć ze stałą stopą kredyt, ING ma chyba na 5lat taką opcję czyli jak widzisz nawet bank nie da gwarancji na cały okres. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, którego nikt nie jest w stanie przewidzieć, jedynie można odpowiednio reagować na nie.
@HarrisonFiat:
Nic nie kupuj i nic nie nadpłacaj.

Nie jest to dobry moment na kupno nieruchomości tym bardziej na kredyt.
Właśnie obniżyli drugi raz w krótkim czasie stopy, a więc marża kredytu będzie wysoka. Jeśli wszystko wróci do normy to podwyżka stóp będzie bardzo realna i wtedy będziesz miał wysoko oprocentowany kredyt chyba, że go refinansujesz.
Jednocześnie Twój obecny kredyt teraz będzie sporo tańszy i pewnie nadpłata się nie opłaca.
Co