Wpis z mikrobloga

Nie od dziś słyszy się, że pacjenci płacą bardzo duże pieniądze za swoje leki. Przykre jest to, że czasami rezygnują z leczenia ze względu na jego wysoki koszt. Czy wiecie skąd się biorą ceny leków? Czy to aptekarz zawsze decyduje o tym, za ile sprzeda dany preparat?

Zacznijmy od początku, czyli od tego jak powstają leki. Od momentu rozpoczęcia badań nad danym lekiem do czasu wprowadzenia go na rynek mija zazwyczaj więcej niż 10 lat. Ilości specjalistów potrzebnych do tego, aby wprowadzić nowy, bezpieczny lek liczone są w setkach, a nawet tysiącach osób. Wyobraźcie sobie, jak duże muszą być koszty zapewnienia wszystkich odczynników i sprzętów niezbędnych do badań. A także najzwyczajniej w świecie, tym ludziom trzeba po prostu zapłacić za ich pracę. Sama produkcja również nie jest za darmo. To wszystko generuje koszty na poziomie miliardów złotych i jest podstawą do ustalenia ceny danego leku przez producenta. Nie oszukujmy się. Gdybyśmy sami coś wyprodukowali, to też chcielibyśmy otrzymać za to należyte wynagrodzenie.

Producent sprzedaje swój lek do hurtowni, a z hurtowni trafia on do apteki. Hurtownia również musi zarobić na sprzedaży tego produktu, co powoduje zwiększenie ceny. Ostateczna cena, którą zapłaci pacjent ustalana jest w aptece, która także musi mieć jakiś zysk ze sprzedaży.

Opisana wyżej sytuacja dotyczy leków nierefundowanych. Dla leków refundowanych ustalane są przez ministra zdrowia urzędowe ceny zbytu. W każdej aptece cena tego samego leku będzie identyczna w danym czasie. Co 2 miesiące zmieniają się listy refundacyjne i może się tak zdarzyć, że preparat kupiony teraz będzie miał inną cenę niż poprzednim razem. Warto o tym wiedzieć, zanim zacznie się robić awantury w aptece. Istnieją też różne poziomy odpłatności, ale to wyjaśnimy innym razem.

Czasami problemem nie jest to, że jeden lek kosztuje określoną sumę pieniędzy, lecz to, że jedna osoba przyjmuje ich kilka na raz. Z tego powodu koszt się powiela i z 20 zł robi się 120 na cały miesiąc leczenia. Pomijam już fakt, że poza niezbędnymi lekami pacjenci przyjmują wiele niepotrzebnych preparatów - suplementy na włosy, na odchudzanie, na to i na tamto...

#leki #medycyna #zdrowie #lekarz #farmaceuta #pieniadze
dwa__fartuchy - Nie od dziś słyszy się, że pacjenci płacą bardzo duże pieniądze za sw...

źródło: comment_1586024010Ap3rP1GHFP0bgthta1GMuk.jpg

Pobierz
  • 1
Ilości specjalistów potrzebnych do tego, aby wprowadzić nowy, bezpieczny lek liczone są w setkach, a nawet tysiącach osób. Wyobraźcie sobie, jak duże muszą być koszty zapewnienia wszystkich odczynników i sprzętów niezbędnych do badań. A także najzwyczajniej w świecie, tym ludziom trzeba po prostu zapłacić za ich pracę.


@dwa__fartuchy: dodajmy też koszty administracyjne, opłaty itd związane z wszelkimi zgodami, komisjami bioetycznymi, jednostkami certyfikowanymi, audytami, badaniami klinicznymi... A te są niestety zdecydowanie niemałe.