Wpis z mikrobloga

Hej takie pytanie mnie naszlo i refleksja po pol roku pracy i mieszkania w #szwajcaria ogolnie mi sie podoba bardzo glownie ze wzgledow finansowych :D i myslalem, ze zycie bedzie drozsze ale w miare, oczywisci #!$%@? mnie strasznie obowiazkowe ubezpieczenie, jak widze ze mi wzieli 320 fr w tym miesiacu, to mam ochote wziac taboret i #!$%@? wszystkie okna w mieszkaniu. W moim kantonie VAUD jest za to straszna pogoda :/ od pol roku ciagle pada... ale to nie tak jak w Polsce tylko tu leje dzien noc dzien noc, dniami tygodniami miesiacami... Idzie #!$%@? :P i jeszcze sami szwajcarzy, ogolnie sa spoko, ja mam porownanie z francuzami to napewno szwajcrzy sa nauczeni pracy :) i to na plus, ale nie wiem czy wy tez to potwierdzicie ale to jest szok jacy oni sa wscibsy :/ non stop sie ciagle o cos pytaja o moje zycie osobiste :/ gdzie mieszkam za ile wynajmuje gdzie po zakupy chodze, itd itp... jesli ktos dotrwal to tego momentu to piatka :D i chcialbym zobaczyc co wy myslicie o tym kraju :P narazie jestem wymeczony psychicznie i pogoda i ich pytaniami i tym calym wirusem :P pozdroooo
  • 42
@wi1qqqq: ja po raz pierszy byłem na pół roki w 2009, na stałe od 2012. Podoba mi się z innych względów - bliskość natury, mało ludzi (w porównaniu do Warszawy), lepsza pogoda, pewny śnieg zimą w sensownej odległości, sensowne podejście do pracy. Dobre zarobki to wisienka na torcie.

Ja od kiedy urodziło mi się pierwsze dziecko odwrotnie, nie wyobrażam sobie powrotu do Polski - zdecydowaliśmy wtedy że na 100% zostajemy na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
W szkoły też dużo sensowniej rozwiązane niż w Polsce, stawiają dużo bardziej na praktycznie umiejętności i zdolności socjalne. Też ważny argument za zostaniem z dziećmi w Szwajcarii.
@manedhel: Z drugiej strony moim zdaniem ten system bardzo przesadza z ilością ludzi, którą kieruje do prostszych zawodów, a za mało idzie na studia. Oczywiście nie namawiam do takich proporcji jak w Polsce, które są zaburzone w drugą stronę, ale jak popatrzysz ile wykształconych
@ms93: nie każdy potrzebuje studiów żeby dobrze zarabiać. Moim zdaniem w Szwajcarii ilość osób idących na studia odpowiada mniej więcej ilości osób które mają odpowiednie zdolności żeby iść na studia - dzięki selekcji ogólny poziom na studiach jest też dość wysoki. Szwajcaria jest za małym krajem żeby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na specjalistów - dlatego ściąga ich głównie z pobliskich Niemiec, gdzie %osób na studiach jest podobny, ale kraj dużo większy. Szwajcaria
@antek_akrobata: mieszkam na szczescie z obcokrajowcami w takich mieszkaniach pracowniczych wiec malo kogo widze... ale zdarzylo mi sie byc troche "niemilym" tak naprawde lekko ze bylem oschly dla pacjenta... to odrazu ktos zadzwonil do dyrektora ze jestwm niemily dla pacjentow xDDD