Wpis z mikrobloga

Polędwiczka wieprzowa w sianie pieczona na kamieniu z ogniska

Kiedyś dawno temu lubiłam oglądać Okrasa Gotuje, głównie ze względu na to, że w warunkach polowych przygotowywał staropolskie dania i strasznie mi się to podobało.

Uziemienie w domu sprzyja kreatywności.
Patrząc na polędwiczkę w lodówce, w międzyczasie, gdy ona patrzyła na mnie, przypomniałam sobie, że Okrasa miał jakiś przepis, że mięso piekł z sianem i mu całkiem nieźle to wyszło. Jako, że pogoda na dworze całkiem znośna, rozpaliłam ognisko i postanowiłam spróbować.

Składniki:
- siano, przynajmniej cztery sowite garści
- polędwiczka wieprzowa, wołowa też może być
- kilka ząbków czosnku
- rozmaryn - gałązki
- sól
- pieprz
- wódka
- opcjonalnie majeranek
- kamień XD

Polędwiczkę oczyszczamy dokładnie z włókien, starając się nie uszkodzić mięsa. Jak coś natniecie, to się nie przejmujcie, ma być swojsko :).

Czosnek tnę na podłużne kawałki, tak, by dało się nabić nimi mięso.
Polędwiczkę obsypuję solą, pieprzem, skrapiam wódką z każdej strony. Roluję mięso, by sól, pieprz i wódka weszły w mięso. Następnie wbijam czosnek i okładam je z każdej strony rozmarynem. Jeżeli lubicie majeranek możecie go także dodać.
Mięso odpoczywa do momentu, aż kamień na ognisku będzie rozgrzany.
Gdy mam już przygotowaną "kuchnię", okładam sianem polędwice. Oblepiam ją z każdej strony bardzo grubo, by powstał szczelny kokon.

Polędwicę przewracam co jakiś czas. Uważajcie, by nie spalić siana od razu. Musi się powoli tlić, by trzymać temperaturę i za pomocą dymu, delikatnie wędzić mięso.
Podczas takiej zabawy można śmiało otworzyć piwo.
Na sam koniec pieczenia, obłóżcie mięso dodatkowym suchym sianem i wypalcie je do końca. Dosłownie ma stanąć w płomieniach!
Polędwicę po zdjęciu z kamienia należy odłożyć by odpoczęła przynajmniej z 10 minut.
Gdy mięso odpocznie należy oczyścić je za pomocą nieostrej krawędzi noża.
Polędwica jest miękka i soczysta. Można podawać z każdym sosem, jaki wam tylko przyjdzie do głowy. Ja podałam z musztardą i ziemniaczkami z ogniska.

Smacznego :)

#gotujzwykopem #mirkoprzepisy #gotowanie #nudzimisie #wies #niemcy #taktrzebazyc
Adatoniewypada - Polędwiczka wieprzowa w sianie pieczona na kamieniu z ogniska

Kie...

źródło: comment_1585506954Xg5JJ8MEnNlksZX2OPWSds.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
zapomniałam dodać, czas pieczenia to około 40 minut do godziny. Jeżeli będziecie kontrolować ogień i piec na samym żarze, przewracając mięso, godzinka spokojnie wystarczy.
  • Odpowiedz