Wpis z mikrobloga

Siema miraski :D

Neverlight, @Arsobiak i ja robimy fajny projekt - tworzymy ten cały rządowy serwer minecrafta - Grarantanna.pl

Jestem jedną z osób tworzących w.w. serwer. Zajmuję się utrzymaniem strony, oraz sprawami około-devopsowymi.

Udało się nam ogarnać stronę w mniej niż dwa dni, mocno ją skompresować i wypchnąć na parę CDN'ów. Użyliśmy do tego amazonowych CDNów (cloudfront) + Cloudflare.

Od strony minecrafta niestety nie jest tak pięknie. Kupiliśmy i skonfigurowaliśmy pare serwerów, dzielimy je na sektory po parudziestu graczy (teraz płaczemy, że nie użyliśmy ansible lub jakiegoś terraforma) i chowamy za proxy passem zwanym bungeecordem. - ten ostatni sprawił nam parę problemów z których wynika obecne opóźnienie :(

Mieliśmy wystartować dziś o 12 a wystartujemy jutro, o 18. Teraz robimy dodatkowe testy - co by być pewnym, nie wywali się coś oczywistego xD.

Oczywiście, po 5 minutach od udostępnienia adresu IP (do beta testów) zaczęli nas dosować - tutaj na szczęście przychodzi jedna z serwerowni, której nazwy nie wymienię (brak reklamy) a która ma bardzo dobre zapory sieciowe.

O! I udało nam się zebrać 20k upvote'ów na reddicie - co bardzo nas cieszy.
https://www.reddit.com/r/Coronavirus/comments/fmxkck/poland_government_launches_a_public_minecraft/

Będę zamieszczał wpisy aktualizujące statystyki naszego servera na hashtagu #narodowyserverminecrafta . Mam nadzieję, że nie będzie szurał brzuszkiem po ziemi zbyt często ( ͡ ͜ʖ ͡)

#minecraft #grarantanna #koronawirus #gry
  • 11
@arkadiuszl4g: W sumie to ciekawi mnie ten temat, mam kilka pytań:

1. Z czyjej inicjatywy ten projekt?
2. Jak wygląda proces w takim ministerstwie?
3. Jesteście tam na stałe zatrudnieni, czy pracujecie w niezależnej firmie i dostaliście zlecenie?
4. Jak wygląda sprawa z kasą? Serwery na taką skalę tanie nie są. Jest to opłacone za setup + z góry na kilka miesięcy działania?