Wpis z mikrobloga

#xerxesmrowki - zapraszam do obserwacji świata mrówek;)

Na zdjeciu wnętrze gniazda, jak widać wyglada to dość naturalnie w porownaniu do innych rodzajów gniazd. Gniazdo zastosowane przeze mnie gwarantuje minimum naturalności i mozliwosci obserwacji - ot taki kompromis:)
Dziś chcialbym napisać nieco o naturze rodzaju Pheidole.
Pheidole inaczej Bigheaded ants (brak polskiej nazwy) są szeroko rozpowszechnione na całym świecie, a przedstawiecila rodzaju znajdujemy nawet w Europie (niestety nie w Polsce) - Pheidole pallidula.
Z czego jest znany rodzaj Pheidole?
-bardzo małe robotnice (2-4mm)
-polietyzm kastowy (mamy zolnierzy i robotnice)
-bardzo liczne kolonie (10.000), w przypadku hodowanego przeze mnie P. india nie znam górnej granicy
-bardzo wojowniczy charakter - w stosunku do potencjalnego pokarmu i innych kolonii
Czym wyróżnia się P. india?
-kolonie poliginiczne
-mozliwosc wystąpienia rojki w obrębie gniazda (to bardzo rzadkie zjawisko w swicie mrowek)
-jest gatunkiem inwazyjnym. W strefie zwrotnikowej wypiera rodzime gatunki mrówek i zmienia skład flory oraz fauny. W Polsce nie jest w stanie przeżyć

Na zdjęciu widać wczesne stadium larwy i późne, widac larwy robotnic minor i major (okrągłe duże), sa również poczwarki:) jasne- wczesne stadium, żółte - późne stadium
Robotnice żyją 2-3miesiace (na podstawie moich obswrwacji)
PWRXerXes - #xerxesmrowki - zapraszam do obserwacji świata mrówek;)

Na zdjeciu wnę...

źródło: comment_1584697659bybU2XwtkbG4Z8SRGGz30C.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Megachilidae: można ograniczyć białko wtedy rozmiar sie ustabilizuje i liczba zgonow moze zrównać licze urodzeń. Ja natomiast nie mam duzej kolonii, wg szacunków 500-800robotnic. Jestem jednak zwolennikiem dodawania kolejnych modułów - areny (czesc wybiegowa) i gniazda. Podlaczasz nowe do starego wężem igielitowym:)
Duze kolonie wygladaja jak ludzkie miasta. Mrówki posiadają dosc zlozone zachowania i calkiem spory ich wachlarz.
Gdybym nie chcial mieć dzieci mialbym fire ants:) właściwie to w ostatniej
  • Odpowiedz
fire ants

@PWRXerXes: Niedawno był chyba na wykopie taki fajny filmik, jak planują ucieczkę :)
Ja wybrałabym do hodowli jakieś żniwiarki (Messor sp.). Gdy czytałam o tym, jak zbierają ziarna, potem młócą i robią z nich chleb, to stwierdziłam, że byłyby hitowe.
Nie mam niestety czasu na mrówki. Podglądam za to u znajomego wykopka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dzięki za odpowiedź.
  • Odpowiedz
@Megachilidae: Messor sp są bardzo spoko:) wlasciwie wszystkie oferowane na rynku znajdują właścicieli. Podstawą wyboru rodzaju, gatunku jest wybor podstawowego kryterium - dla mnie byly to: bezpieczeństwo domowników, duża i agresywna kolonia:)
  • Odpowiedz