Wpis z mikrobloga

jak to dobrze, że w czasach wzrostu mieliśmy rząd który odkładał nadwyzki na chudsze lata....


@rafxyz44: Dokładnie, z krajów rozwiniętych o podobnym rozmiarze(przynajmniej 10 mln mieszkańców) pod odliczeniu długu jest jednym z krajów, który odłożył najwięcej.
  • Odpowiedz
@rafxyz44: Każdego będzie bolało, ale nas relatywnie mniej, bo w za rządów PiS mocno spadł nam dług publiczny w proporcji do PKB - z 54.2% (2016) do ok. 47% PKB (obecnie). Także, my jakieś rezerwy mamy - żeby nawet podczas głębszego kryzysu - pozyskać pieniądze, poprzez zwiększenie długu publicznego. Gorzej z państwami, takimi jak Włochy czy Hiszpania, które jeszcze przed wybuchem były w kryzysie zadłużeniowym. Inną sprawą jest, że najprawdopodobniej
  • Odpowiedz
Dokładnie, z krajów rozwiniętych o podobnym rozmiarze(przynajmniej 10 mln mieszkańców) pod odliczeniu długu jest jednym z krajów, który odłożył najwięcej.


@Fan_Morawieckiego: Pochował dług po różnego rodzaju funduszach i #!$%@?ł kasę z OFE, która jest jednorazowa, a nie dołożył.
  • Odpowiedz
Pochował dług po różnego rodzaju funduszach i #!$%@?ł kasę z OFE, która jest jednorazowa, a nie dołożył.


@chanelzeg: To co? W stosunku do PKB, po odjęciu długu, kto ma więcej? Francja? Włochy? USA? Japonia?
  • Odpowiedz
Każdego będzie bolało, ale nas relatywnie mniej


@przegryw_przegryw: dobrze że mamy tutaj ekspertów którzy potrafią taki wniosek wysunąć na podstawie tylko długu w relacji do PKB, który wróci do poziomu sprzed 5 lat w ciągu roku albo nawet mniej.
  • Odpowiedz
@rafxyz44: Moje szybkie szacunki.

Jeden miesiąc to 8% PKB (100% / 12 =~ 8%). Problemy potrwają minimum 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj), oceniam że średnio miesięcznie wydajność spadnie o połowę. Czyli mamy 3 * 8 / 2 = -12%PKB. Miał być wzrost gospodarczy 3% - 12% spadku = -9% PKB w 2020 roku.
  • Odpowiedz
@ropucha_paskowka: Trochę zabawne, że zaplusowałeś wpis na górze, w którym nie ma nic oprócz jednego wskaźnika dotyczącego prognozy, a następnie czynisz mi zarzut, że oparłem swój komentarz wyłącznie na długu publicznym w ujęciu % PKB. Czyli ode mnie oczekujesz, ażebym opisał problem tak dokładnie jak się da, a od osób, których poglądy podzielasz, nie oczekujesz niczego poza rozegzaltowanym wrzaskiem. Być może dlatego, że wcale nie interesuje Cię bardziej zniuansowane podejście
  • Odpowiedz
@przegryw_przegryw: niestety nie ma żadnych rezerw, pieniądze ukradzione z OFE to tuszują oraz inne transfery w budżecie, np. przekazanie pieniędzy z Funduszu Pracy na 500+.

To drugie to katastrofa w kontekście zbliżającego się kryzysu w zatrudnieniu.
  • Odpowiedz
@przegryw_przegryw: nie. spójrz na Niemcy, powiedz jaki udzial w naszej gospodarce maja firmy które eksportują cos na csly świat jak Bayer, Bmw, audi, bosch , siemens, lidl, aldi, rossman (i mógłbym atk #!$%@? lecieć bez końca xD). A u nas? cieszymy sie z promocji w biedronce, gdzie caly zysk wysysany jest z kraju. Jakiej marki masz lodówkę, pralke i mzywarke? Samochód? Ubrania? Klimę w swoim biurze? Chate stawialem z betonu
  • Odpowiedz
@rafxyz44: Generalnie podawanie jakichkolwiek wyliczeń w tej sytuacji to trochę jak powoływanie się na słynny instytut. Ja wiem, że to Morgan Stanley ale tutaj dalej właściwie cokolwiek przewidywać..
  • Odpowiedz
nie. spójrz na Niemcy, powiedz jaki udzial w naszej gospodarce maja firmy które eksportują

@komentarze: Dane Banku Światowego (rok 2018); eksport dóbr i usług jako % PKB: Polska - 55,6%; Niemcy 47,4%. Z tym że skala jest oczywiście inna, bo Niemcy są mają znacznie większą gospodarkę, a po drugie niemiecki eksport jest wysoko-marżowy, podczas gdy polski dostarcza głównie komponentów dla produktów wysokomarżowych innym państwom europy zachodniej.

Natomiast co do, pozostałej
  • Odpowiedz