Wpis z mikrobloga

@luky1234: Akurat, w ostatnim czasie za sprawą dobrych wskaźników makroekonomicznych koszty obsługi długu nam spadały. Inną sprawą, że przy znaczącym wzroście długu, z powrotem nam trochę wzrosną.
https://businessinsider.com.pl/finanse/ujemne-oprocentowanie-obligacji-rzad-pozyczyl-pieniadze-a-odda-mniej/wm44g6v
@uhu8: pieniądze z OFE były uwzględnione dopiero w budżecie na 2020 rok. Po za tym powtarzam, dług spadał nam w relacji do PKB, nie dlatego, że osiągaliśmy nadwyżki budżetowe, tylko dlatego, że rozwijaliśmy się szybciej niż to zakładaliśmy.
  • Odpowiedz
rząd który odkładał nadwyzki


@rafxyz44: przypomnij mi, który nasz rząd (i w jakim kraju na świecie w ogóle, obstawiam Niemcy albo Norwegię) odkładał "nadwyżki"? Pytam bez ironii (no może z lekką), bo się nie znam, ale jak na moje to rok w rok mamy deficyt, pytanie zazwyczaj brzmi, jak duży.
  • Odpowiedz
@przegryw_przegryw: Ja bylbym bardziej pesymistyczny, emerging markets zawsze mocniej odczuwaja kryzysy, kasa jest zaraz wyprowadzana przez inwestorow, a najbardziej obawaiam sie tendencji naszego długu niz jego kwoty. Zachodnie gospodarki ktore sa nadmiernie zadluzone juz walcza z tym problemem dluzszy czas i probuja zbijac ten dlug, u nas on dopiero sie rozpedza bo wprowadzono wiele wydatkow opierajac je na jednorazowych przychodach a swiadczenia socjalne i naklady na starzejace sie spoleczenstwo beda
  • Odpowiedz