Wpis z mikrobloga

Poznać nowotwór po jego mikroflorze >>> ZNALEZISKO

W przerwach od epidemii. Nowy tekst ze strony Nauka w Polsce.

W próbkach krwi pacjentów można poszukiwać śladów mikrobów. Analizując te ślady można wyczytać, czy pacjent ma nowotwór, a jeśli ma - to jakiego rodzaju. Nowotwory mogą być bowiem siedliskiem charakterystycznych dla nich bakterii, grzybów, wirusów - pokazują badania w "Nature".

TL;DR
Badania mikrobiomu (czyli zbioru wszystkich genomów/mikroorganizmów) danego środowiska, w tym kontekście - nowotworu, może pozwolić na lepsze rozpoznanie i opisane nowotworu. Nowotwór tworzy specyficzne mikrośrodowisko - niektóre drobnoustroje mogą się w nim idealnie odnaleźć.

Fragmenty i tagi poniżej:

Już od kilku lat było wiadomo, że rak może stworzyć środowisko, w którym dobrze się czują pewne charakterystyczne mikroorganizmy. Do tej pory nie było jednak wiadomo, czy informacje o tym mikrobiomie można znaleźć i w próbkach krwi pacjentów. Badania w "Nature" to potwierdzają - można.

"W próbkach z krwi chorych możemy znaleźć kwasy nukleinowe pochodzące od mikroorganizmów. Są one specyficzne dla danego typu nowotworu, na który cierpi pacjent. Dlatego dzięki analizie próbek powinniśmy być w stanie odróżnić osoby z nowotworem od osób bez nowotworu. A także wskazać, jaki to może być nowotwór" - mówi badacz.

A to dopiero początkowy etap badań naukowych. Technologia rozpoznawania próbek krwi po mikrobiomie dopiero zaczyna być rozwijana. "Potrzeba nam badań, jak testy uczynić bardziej dokładnymi. I jak umożliwić przeprowadzenie tych badań u wielu pacjentów, w testach klinicznych. Głównym wyzwaniem będzie też tworzenie bazy danych na ten temat" - zapowiada dr Kościółek.


#gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #liganauki #zdrowie #nauka #onkologia #mikrobiologia #nowotwory #medycyna #rak #mikroreklama
źródło: comment_1584435215750Ngi41XCs9QBK2ZpGWBJ.jpg