Wpis z mikrobloga

W czasie wolnym od pracy i nauki można pospacerować, ale trzeba uważać na kleszcze. Z tego co kojarzę to mieliśmy rok nasienny więc tej wiosny czeka nas prawdziwy wysyp tych pajeczaków. Każdego dnia ściągam z psa i z siebie po kilkadziesiąt sztuk. Borelioza nas wykończy szybciej niż korona. Są też plusy kleszczy np. Takie napompowane fajnie strzelają między zębami ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
#psy #zalesie #zwierzeta #2019ncov #koronawirus #heheszki
MateuszWajchePrzeloz - W czasie wolnym od pracy i nauki można pospacerować, ale trzeb...

źródło: comment_1584180680Bd3ZYd8ohAvBhBKhzDgT3x.jpg

Pobierz
  • 15
@Drezv takiego roku jak ten nie pamiętam, te potwory były aktywne cały czas. Miałem nawet plan żeby codziennie zbierać te ściągnięte, liczyć i wrzucać do pojemnika i na koniec roku zrobić podsumowanie, ale zamieszanie z tym wirusem sprawiło że mi się nie chce. Myślę że w miesiąc przy godzinnym spacerze złapie 1000 sztuk na jednej trasie (Ja i psiak). Te na fotce ściągnąłem przybłędzie
@mikaliq no właśnie jeszcze nic bo moja ma taką sierść że wszystko widać i w zimę niczym jej nie faszerowałem bo wystarczala kontrola, ale muszę jej kupić takie tabletki które przez pewien okres czasu paraliżują aparat gębowy kleszczy. Jedna działa przez okres 3 miesięcy (dla psa powyżej 20 kg, mniejsze psiaki dostają taką mniej stężoną pigułkę co miesiąc ) i to chyba lepsze niż wszystkie spreje i obroże, tym bardziej przy aktywnych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MateuszWajchePrzeloz: tylko obecnie to kleszcze są cały rok nawet zimą.

Zabezpiecz psa jak najszybciej bo może uratować mu to życie.

O ile mi wiadomo to nie ma obecnie skutecznej szczepionki na bolierioze u ludzi.
@MateuszWajchePrzeloz: Właśnie dlatego, że nie mieszkasz w Bieszczadach tych kleszczy masz tak dużo. Po pierwsze w Bieszczadach jest zimniej, tam gdzie jest większa bioróżnorodność (więcej różnych zwierząt) tam kleszcze rzadziej atakują ludzi i rzadziej są nosicielami różnych chorób.

Tu cytat z badania na ten temat:

Popularny jest pogląd, że więcej zwierząt musi oznaczać więcej kleszczy, a co za tym idzie większe zagrożenie boreliozą i innymi przenoszonymi przez kleszcze

chorobami. Okazuje się