Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 34
Wynajmuje mieszkanie sama, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem mieszkania, skoro i tak płacę co miesiąc wynajem. Byłam w moim banku i przy kredycie 200000 na 20 lat spłacam ok 295000. Czy to dużo, mało? Czy szukać może jeszcze w innych bankach? #kredythipoteczny
  • 102
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Chmielciu Dobry kredyt to nie tylko taki, w którym oddasz najmniej. Dobry kredyt to taki, gdzie: masz darmowe nadpłaty kapitału, masz możliwość darmowej wcześniejszej spłaty, nie musisz wykupować dodatkowych produktów, itp. Za 20 lat 200 000 będzie warte znacznie mniej, więc całkowity koszt nie powinien być decydującym parametrem.

@semperfidelis jak brałem kredyt w zeszłym roku to chyba w 3 bankach w których miałem symulacje, rzeczy przez Ciebie wymienione były standardem.
  • Odpowiedz
@Chmielciu: im dłuższy kredyt tym więcej oddasz bankowi i to żadna tajemnica, zawsze może Ci się polepszyć sytuacja finansowa i będziesz mogła nadpłacać np. 2 raty płacić na raz i wtedy zapłacisz mniej, tak samo im większy wkład własny tym mniejszy kredyt, 10% to jest moim zdaniem słaba opcja i wolałbym startować od 20% wkładu na 15 lat + nadpłacać, wiem wiem nie każdy ma takie możliwości. Mieszkania w małych
  • Odpowiedz
Ja akurat jestem z Pastuchowa, oglądam fotki które wrzucalas na vikop i nie kojarzę w ogóle Ciebie a Żarów taki tyci :D Co do kredytu to jednak poczekalbym z 2 lata uzbierał większy wkład własny i mocno przemyślał gdzie kupić mieszkanie, bo w jakim banku to mało istotne tak większość bierze tam gdzie ma możliwość. Znajomi uciekają do Wro i wolą się tam nudzić a to że nie wychodzisz na miasto to
  • Odpowiedz
  • 0
@Chmielciu idź do doradcy. Zazwyczaj pracują za darmo, a prowizje płaci im bank za zdobycie klienta. Nie wiem, jak oni to robią, ale gdy szukałem sam to warunki zawsze były o wiele gorsze. Doradca wynegocjował z bankiem lepsze warunki. Skoro nic za to nie płacisz, to warto spróbować. Jeśli w Świdnicy nie ma, to umów się na spotkanie w większym mieście, Legnica, Wrocław, Jelenia Góra.... Gdzie Ci bliżej
  • Odpowiedz
@Chmielciu: Ja brałem w ING 450k - do spłaty 778k (~1,73x więcej), ale na 30 lat. Tu masz 1,5x więc nie tak źle, być może gdzieś indziej można ugrać coś jeszcze. Natomiast jak niektórzy już pisali ważne są też warunki kredytu.
  • Odpowiedz
Nie ma w Polsce kredytu ze stałym %. Jest tylko do 5 lat przy conajmniej 25 latach, po 5 latach już masz zmienne.

D


@r5678: W ING jest na 5 lat stałe oprocentowanie, a po 5 lat renegocjacja wysokości raty również w wariancie ze stałym, nie przechodzi w zmienną ratę automatycznie.
  • Odpowiedz
@Chmielciu 20% + dolicz jeszcze MDM. O ile z tego z korzystasz. Mój doradca akurat przedstawił mi te same ofert co sam chodziłem. Jedyny plus to taki, że przypominał mi jakie papiery i gdzie mam jeszcze donieść. Natomiast oprocentowanie to nie wszystko. Uważaj na marzę, koszty pośrednie, jak np założenie karty debetowej, prowadzenie rachunku w którym bierzesz kredyt. Zwróć uwagę jaki masz WIBOR, czy możesz robić nadplaty i czy za darmo.
  • Odpowiedz
@hiszpanskizdobywca: zmiany będą i to normalne. Tylko trzeba rozróżnić kupowanie mieszkania w nowej płycie za 10k/m w stanie deweloperskim w całości na kredyt, a budowę domu w latach, kiedy materiały i wykonanie są względnie tanie i ma się 70% wkładu własnego. Mało prawdopodobne, żeby ceny spadły 3x w odniesieniu do aktualnych cen, a tylko wtedy będzie można będzie powiedzieć, że straciliśmy na tej inwestycji i tylko jeśli zdecydujemy się sprzedać
  • Odpowiedz