Wpis z mikrobloga

@LaurenceFass: nie jest prawie identyczny masz roznice o 1-3% na zakresie 0-6% jak zaczniesz od 93 roku gdy nie bylo juz recesji to wyglada to inaczej https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG?end=2007&locations=SI-PL&start=1993 (ustaw zakres 93-2007 do kryzysu). Slowenia byla bardzo bogatym panstwem jak na wschodnia Europe i startowala praktycznie bez obciążeń. Polska byla bankrutem ktory zakosil nawet prywatna oszczednosci na kontach walutowych.
Swoja droga Wegry, Czechy , Slowacja i Slowenia maja wiekszy udzial firm zagranicznych w
Pobierz
źródło: comment_1583578185rNUY2uLsk9wvJkhBEpF8eI.jpg
@Miniu30:
Ech, średni wzrost procentowy z okresu '93-'07: PL (4.73%), SL(4.22%). To jest jak najbardziej zbliżona dynamika.
Ok, tylko teraz pytanie czy w imię 1.5-3% wyższego wzrostu PKB przez kilka lat (0.5% w szerszej skali) w latach 90' warto było skazywać część społeczeństwa na pauperyzację i patologizację (np. PGR) i zupełną likwidację sektora R&D (jaki on nie był nawet zacofany powinien być utrzymany decyzją strategiczną - tak postąpiła np. Korea PD).
@LaurenceFass: odpowiedz jest prosta Polska byla biednym bankrutem Slowenia bogatym panstwem jak na Europe Wschodnia wiec dysponowala duzo wiekszymi srodkami. Korea Poludniowa miala wsparcie technologiczne i finansowe od Japoni oraz Usa a takze jednostronie otwarty rynkek tego drugiego. Gdyby sama polityka protekcjonistyczne dziala to Brazylia byla by elektronicznym mocarstwem jak i dziesiątki innych krajow.
Cold War geopolitical economy and South Korean industrialization
https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1068/a130025p
South Korea Aid, Loans, and Investment
http://www.country-data.com/cgi-bin/query/r-12334.html
odpowiedz jest prosta Polska byla biednym bankrutem Slowenia bogatym panstwem jak na Europe Wschodnia

Nic to nie dało. Problemy były w różnym stopniu takie same (np. hiperinflacja) nie uchroniło ich to również od recesji.

Gdyby sama polityka protekcjonistyczne dziala to Brazylia byla by elektronicznym mocarstwem jak i dziesiątki innych krajow.

To nie jest tak zero-jedynkowo, że protekcjonizm zawsze nie działa. Tutaj jakikolwiek dogmatyzm jest szkodliwy.

Chiny stosowały i stosują protekcjonizm (wymuszanie transferu
@LaurenceFass: serio nie ma dla ciebie roznicy miedzy panstwami o dwukrotnej roznicy PKB gdzie jedno jest bankrutem a drugie najbogatszym panstwem w regionie praktycznie bez zobowiazan?
Nie napisalem ze protekcjonizm nie dziala - tylko ze sam nie jest wystarczajacy. Tym bardziej jak panstwo nie ma srodkow ani wsparcia z zewnątrz.
Jesli jest falszywa to tego nie udowodniles bo Polska Slowenie od czasow upadku ZSRR dogania (dwa razy wiekszy wzrost 1990-2019). Jest
serio nie ma dla ciebie roznicy miedzy panstwami o dwukrotnej roznicy PKB gdzie jedno jest bankrutem a drugie

@Miniu30:
Jest różnica, ale chodzi o zasadę, że nie jest tak, że trzeba było wszystko bezmyślnie zdekonstruować i wyprzedać.
Nie jesteś w stanie udowodnić, że gdyby przyjęto model transformacji tak jak Słowacja to skończyłoby się jakąś katastrofą.
Jeszcze raz: średni wzrost procentowy z okresu '93-'07: PL (4.73%), SL(4.22%).
@LaurenceFass: zwyczajnie na model Slowenski nie bylo srodkow a ich wyzszy PKB to przeciez tez odbicie stanu ich gospodarki w tym okresie (to nie byl krotki skok oni zwyczajnie byli na wyzszym poziomie).
No nie jestem w stanie udowodnic ze cos co nie mialo miejsca moglo sie nie zakonczyc sie katastrofa albo stagnacja
Okres od upadku ZSRR trwa do dzis nie akurat do 2007 roku gdy gospodarka w Sloweni akurat sie
zwyczajnie na model Slowenski nie bylo srodkow a ich wyzszy PKB to przeciez tez odbicie stanu ich gospodarki w tym okresie (to nie byl krotki skok oni zwyczajnie byli na wyzszym poziomie).


@Miniu30:
O jakim poziomie środków mówimy? O jakim progu zadłużenia? Pytania dotyczą kiedy nie można by zastosować modelu słoweńskiego.

PKB to przeciez tez odbicie stanu ich gospodarki

A nie jest tak, że systemowo gospodarka była zbliżona (centralne sterowanie, komunizm)
@LaurenceFass: systemowi jugoslowianskiemu jednak dalej bylo od sztywnego sowieckiego. Tam bylo nawet normalne bezrobocie (a nawet dwa - krajowe i drugie z uwzglednieniem osob pracujacych za granica). Z duzo mniejsza centralizacja. Nie byl tez nigdy tak zamkniety na swiat. Nie byl to tez ZSRR z przerosnieta zbrojeniowka i przemyslem ciezkim. Odiedziczyli po Jugoslawi z tego co pamietam najlepsza czesc przemyslu nie wymagajaca inwestycji i wsparcia w takim stopniu jak reszta. Tam
systemowi jugoslowianskiemu jednak dalej bylo od sztywnego sowieckiego. Tam bylo nawet normalne bezrobocie (a nawet dwa - krajowe i drugie z uwzglednieniem osob pracujacych za granica). Z duzo mniejsza centralizacja.


@Miniu30:
Ale nie uchroniło ich to przed hiperinflacją (była wyższa niż w Polsce), ani przed recesją. Zadałem konkretne pytania.
@LaurenceFass: ta hiperinfacla miala miesjce w 91 gdy oglosili niepodleglosc w czasie wojny w regionie w chwili rozpadu Jugoslawi wiec nie ma w tym nic dziwnego. Waluta byl ciagle wspolny Dinar. Tak samo z recesja trudno naprawde by nie wystapila w takim okresie. Jak pod koniec roku wprowadzili wlasna walute Tolar czy jakos tak i nie objely ich praktycznie dzialania wojenne to sytuacja szybko sie ustabilizowala.