Wpis z mikrobloga

Wpływ rozmiaru siatki i warunków brzegowych na interpretację wyników symulacji MES

Często zadajemy sobie pytanie: jak skonfigurować warunki brzegowe oraz jak nałożyć siatkę na model, aby uzyskać wiarygodne wyniki symulacji. Szczególnie takie pytanie zadają sobie osoby, które pierwszy raz zderzają się z symulacjami i chcą zweryfikować poprawność projektu wykonanego poprzez, np. obliczenia wykonane w sposób analityczny. Przygotowany materiał ma za zadanie pokazać, na jak wiele czynników należy zwracać uwagę i w jaki sposób je kontrolować, aby późniejsza interpretacja wyników była dla nas łatwa, bez niewyjaśnionych niespodzianek. Jak się okazuje, możliwości weryfikacji poszczególnych kroków obliczeń są na tyle zaawansowane, że przy odrobienie cierpliwości jesteśmy w stanie prześledzić krok po kroku niemal cały projekt i sprawdzić, czy poczynione przez nas założenia są dokładnie takie jak to sobie wyobrażaliśmy oraz czy wykonane obliczenia nie zawierają błędów. Otrzymanie bardzo dokładnych wyników wymaga jednak od nas większej pracy przy definiowaniu parametrów modelu obliczeniowego, ale za to otrzymujemy większy stopień pewności, czy projektowana konstrukcja sprosta wyzwaniom, którymi zostanie obciążona po jej wytworzeniu.

Zapraszam: [[#102] Wpływ rozmiaru siatki i warunków brzegowych na interpretację wyników symulacji MES SolidWorks](https://youtu.be/p_mEqlUwYvI)

#inzynierprogramista #inzynieria #solidworks #cad #modelowanie3d #projektowanie #pracbaza #studbaza #studia #techbaza #ciekawostki #youtube #gruparatowaniapoziomu #mes
InzynierProgramista - Wpływ rozmiaru siatki i warunków brzegowych na interpretację wy...

źródło: comment_1583099166YToLIQdPo7mb5mGMcCTwbL.jpg

Pobierz
  • 22
@jack_ @justkilling:
Panie @jack_: Jak widać nie zadał Pan sobie trudu by rozeznać w jaki sposób funkcjonuje mój kanał, nie rozeznał Pan sytuacji jakie informacje pojawiają się w filmach, opisach do filmów, ale bardzo szybko wywnioskował Pan jakieś powiązanie z firmą DPS przez podanie linku dps-software, co nijak się ma do prezentowanych przeze mnie treści.
Na przyszłość proszę o lepsze rozeznanie sytuacji i dopiero wtedy publikować odpowiednie komentarze.
Uważam, że
@InzynierProgramista: Tylko do użytku akademickiego jest samo wyjaśnialne.
Przywołałem tylko czasowe ramy programu. Patrząc po datach filmów na Youtube to 60 dni minęło dawno temu.
Więc oprogramowanie jest użytkowanie w sposób nielegalny.
DPS jest dystrybutorem w Polsce i na ich stronie widnieje informacja, którą przywołałem.

Kradzież oprogramowania można różnie interpretować, ale zawsze jest to kradzież. Nie ma to żadnego związku z dalszymi wypocinami o których piszesz.
https://solidexpert.com/edukacja_/solidworks-student-edition/

SOLIDWORKS Student Edition to
@jack_: Naprawdę proszę nie obawiać się o moją licencję. Jestem w stałym kontakcie z firmą Solidexpert i mój kanał jest weryfikowany. Od czasu do czasu moje materiały pojawiają się w postach firmy na Facebooku. Poza tym na łamach bloga Solidmania został opublikowany jeden artykuł pod szyldem kanału Inżynier Programista.
@szalony_kefir: Rozumiem, że chodzi o oś X w modelu? Czy chodzi może o moment o czasie 07:45 w materiale?
edit: albo za szybko przeczytałem, albo dopisek o "okrągłej" listwie pojawił się później.
W pierwszym etapie został nałożony warunek, który umożliwiał poruszanie się "okrągłej" listwy tylko w osi Y. Później ten warunek został "poluzowany", aby mogły następować odkształcenia listwy (w tym konkretnym przypadku w płaszczyźnie YZ) celem wykazania wpływu zmiany ramienia na
@InzynierProgramista: W 17:50 wyciąnąłeś błędne wnioski. W tym modelu, gdy zwiększa się ramię działania siły to nie zmniejsza się siła reakcji. Ona pozostaje ta sama, natomiast naprężenia będą większe. No chyba, że chodzi Ci o zwiększenie odległości od środka obrotu, ale to jest pomijalnie mała różnica. Poźniej jednak wspominasz o odległości w stosunku do ząbka. Ta rośnie o wiele szybciej niż maleje siła reakcji.
Te "osobliwości" na brzegach ząbka to tak zwane "singularity". Tego się nie pozbędziesz zmniejszając rozmiar elementu. To zawsze będzie, tylko mniejsze, bo zajmuje tylko 1 element na krawędzi. A kontakt ma nierównomierne, poszarpane naprężenia, ponieważ sztywność kontaktu jest bardzo wysoka i wynikająca z niego maksymalna penetracja jest tylko o 1-2 rzędy większa niż precyzja siatki. Elementy nie opisują kształtu w sposób idealny. Istnięją odchyłki rzędu 1 mikrona. To w połączeniu z wysoką
A tak z ciekawości - co ma wspólnego symulacja MES z programowaniem? Wykorzystałeś jakieś elementy programowania w tej symulacji? Czy SolidWorks na to pozwala?


@TheHatefulCoder: Dzięki programowaniu można napisać np. własny solver w oparciu o własne potrzeby lub by pisać rozszerzenia do istniejących solverów. Ani w tej symulacji, ani nigdzie indziej nie grzebałem w tej materii i korzystam tylko z dostępnych rozwiązań. Co do SolidWorksa: posiada swoje API, dzięki któremu możemy
W 17:50 wyciąnąłeś błędne wnioski. W tym modelu, gdy zwiększa się ramię działania siły to nie zmniejsza się siła reakcji. Ona pozostaje ta sama, natomiast naprężenia będą większe. No chyba, że chodzi Ci o zwiększenie odległości od środka obrotu, ale to jest pomijalnie mała różnica. Poźniej jednak wspominasz o odległości w stosunku do ząbka. Ta rośnie o wiele szybciej niż maleje siła reakcji.


@KubaRapid: Przeanalizuję sobie na spokojnie jeszcze raz ten