Wpis z mikrobloga

29.01.2020 r. - Zamiast najnowszych wieści o zabójczym wirusie z piekła rodem proponuję dzisiaj wszystkim bez wyjątku garstkę nowinek i tekstów o tematyce fizycznej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Grawitacja - możliwe, że cały czas pojmujemy ją w zły sposób.

Artykuł poruszający kwestię trudności w próbach kwantowania grawitacji wynikającą z możliwego błędnego postrzegania grawitacji - a nieco konkretniej błędnego pojmowania symetrii na najbardziej fundamentalnym poziomie. Dwóch teoretyków - Hirosi Ooguri z Kavli Institute for the Physics and Mathematics of the Universe w Tokio oraz Daniel Harlowz Massachusetts Institute of Technology - wykazało - korzystając z zasady holograficznej i "quantum error correcting codes" "tłumaczących" sposób "wyłaniania się" trójwymiarowej grawitacji z dwuwymiarowej płaszczyzny - iż, grawitacja "w holograficznej formie" nie wykazuje żadnej globalnej symetrii, co może oznaczać, że symetrie grawitacji mogą nie być możliwe w kwantowej grawitacji.

The pair then showed how quantum error correcting codes, which explain how three-dimensional gravitational phenomena pop out from two dimensions, like holograms, are not compatible with any symmetry; meaning such symmetry cannot be possible in quantum gravity.

The researchers showed that symmetry only affects the shaded regions in the diagram, not around the spot in the middle, thus there cannot be global symmetry.


2. Wyjaśnienie nierówności pomiędzy materią i antymaterią przy pomocy fal grawitacyjnych.

Przyszłe obserwatoria tj. Square Kilometre Array i detektory fal grawitacyjnych jak LISA będą poszukiwały m.in. oznak istnienia nowego rodzaju neutrina tzw. neutrina sterylnego, które - oprócz tego, iż według teorii pretenduje również do miana ciemnej materii to mogłyby wyjaśnić różnice w obserwowanej ilości materii i antymaterii. Konkluzje takie wynikają z modelu "seesaw mechanism", gdzie neutrina sterylne łatwiej ulegają rozpadowi na cząstki niż antycząstki. Detekcja neutrin sterylnych mogłaby być możliwa zaś dzięki temu, że odpowiadałyby one za powstanie tzw. strun kosmicznych, które ewoluując mogłyby wytwarzać fale grawitacyjne o częstotliwości, które mogłyby odebrać nowo planowane obserwatoria.

If sterile neutrinos behave as theorized, then lepton number is not conserved, and sterile neutrinos created in the early Universe could have decayed more readily into particles than antiparticles. One consequence of this, White and colleagues show, is the formation of structures called cosmic strings immediately before the period of cosmological inflation. These structures are essentially topological defects in spacetime, and as they evolve, they produce gravitational waves. The researchers estimate that the resulting gravitational waves should be of a magnitude detectable by future observatories such as the Square Kilometer Array, due online in the mid 2020s, and the Laser Interferometer Space Antenna, to be launched in 2034.


3. Ośrodek ISOLDE w CERN bada niezbadany region tabeli nuklidów.

Badacze z ośrodka ISOLDE próbują badać schemat powstawania ciężkich pierwiastków (m.in. w trakcie wybuchów supernowych) poprzez analizę struktury neutronowej jąder atomowych - przede wszystkim tych zawierających mniej niż 82 protonów i więcej niż 126 neutronów. Podczas ostatniego badania posługiwano się izotopami rtęci Hg 206 powstałymi z wystrzelonych w ołowiany cel protonów z akceleratora Proton Synchrotron Booster. Następnie izotopy te zostały przyspieszone w akceleratorze HIE-ISOLDE do energii rzędu 1,52 GeV i skierowane w deuterowy cel wewnątrz spektrometru ISOLDE Solenoidal Spectrometer. Badanie polegało na obserwacji zderzeń, w których izotopy Hg 206 przechwytywały neutron i przekształcały się w izotop Hg 207. Pozwoliło to na określenie energii wiązań powłok jądrowych i siły oddziaływań międzynukleonowych.

4. Skryta za zamkniętymi drzwiami jedna z największych zagadek fizyki cząstek.

Artykuł o eksperymencie Muon g-2 w Brookhaven National Laboratory badającym anomalię magnetycznego momentu dipolowego mionu, która to może wskazywać m.in. na istnienie nowej nieznanej cząstki sugerującej istnienie fizyki wykraczającej poza Model Standardowy.

5. Detekcja sygnału fal grawitacyjnych z LIGO/Virgo z 28.01.2020 - pochodząca prawdopodobnie z układu podwójnego czarnych dziur.

oraz

6. Najnowsza detekcja sygnału fal grawitacyjnych z LIGO/Virgo z dzisiaj - pochodząca prawdopodobnie z układu podwójnego czarnych dziur.

Polecam.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #cern #lhc #ligo #virgo #falegrawitacyjne #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #astronomia #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Fake_R - 29.01.2020 r. - Zamiast najnowszych wieści o zabójczym wirusie z piekła rode...

źródło: comment_Btbz8h17ev3qtTSXGZc7RMjRqkUIp0e1.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy ktoś zna odpowiedź na pytnie: skąd wiemy że nie materii jest duuużo więcej we wszechświecie niż antymaterii?

Wszystkie artykuły które przeglądam zaczynają się od stwierdzenia, iż nie ma balansu między anty- i materią bez wyjaśnienia skąd to wiemy. Z drugiej strony czytałem, iż ostatnie badania antymaterii w CERN nie wykazały żadnych różnic między materią i antymaterią (poza oczywiście ładunkiem) ale reszta jak przyciąganie grawitacyjne i reszta są w normie.

Mając na
  • Odpowiedz
@buont: z modelu standardowego i tego jak opisuje chwile tuż po wielkim wybuchu, gdy wszechświat wypełnił się cząstkami materii i antymaterii, a te natychmiast się anihilowały i rozbijały na fotony gamma. Znaleźliśmy drobne różnice w budowie cząstek i antycząstek, tak zwane łamanie symetrii chiralnej, które powoduje, że materii w WW powstało więcej, a przy ogromnym zagęszczeniu cząstek i ogromnym energiom towarzyszącym WW pierwotne antycząstki nie miały szansy przetrwać.

Aktualnie zaobserwowaliśmy
  • Odpowiedz
@NaopaK: Ok, postaram się następnym razem przyjąć taką formę, tj. krótszą w zakresie tematyki, acz dłuższą w zakresie treści o danym temacie.
  • Odpowiedz
@buont: Przede wszystkim, podkreślić trzeba, że wszechświat tylko prawdopodbnie składa się z materii. I choć przyjmuje się to niemal jak aksjomat to w rzeczywistości przypuszczamy tak dlatego, iż wszystkie lokalne obserwacje, czy to na Ziemi, czy Układu Słonecznego czy też promieniowania kosmicznego lub braki obserwacji olbrzymich źródeł promieni gamma powstających w zetknięciu i w konsekwencji anihilacji materii i antymaterii (choć czasem spekuluje się o GRB jako stykających sie kępach materii
  • Odpowiedz