Wpis z mikrobloga

Siedzę już od paru lat w obszarze big data. Hajs wiadomo, chyba najlepszy ze wszystkich nisz w IT, ale pojawiają się powoli pewne rysy od strony technologicznej.

Widzę, że w miarę jak big data staje się coraz bardziej powszechna i coraz więcej ludzi w tym pracuje, to ciężar językowy przesuwa się ze Scali na Pythona. Widać to choćby po tym, jak rozwija się Spark, wyznaczający dzisiaj główne trendy w tym biznesie, a który mocno stawia na Pythona. Wiadomo, Scala jest natywna dla Sparka, więc nigdy tego nie porzucą, ale choćby w ofertach pracy widać, że pojawia się coraz więcej Pythona, a jeszcze 2-3 lata temu standardem była Java/Scala ewentualnie "Java i chęć nauki Scali".

Jest to zrozumiałe, Python ma niski próg wejścia, zapotrzebowanie na inżynierów od big data wzrasta, a Pythona każdy opanuje w tydzień, w przeciwieństwie do Scali, fakt, że przy niektorych zastosowaniach jest wolniejszy nie ma żadnego znaczenia, zwłaszcza w erze chmurowej, bo dorzucenie CPU nie jest problemem, w przeciwieństwie do znalezienia odpowiedniego programisty. Trend pewnie będzie postępował, coraz więcej projektów będzie odpalanych w Pytongu.

Tyle, że dla mnie Python ssie sam w sobie, a do tego programowanie w nim czegokolwiek większego to droga przez mękę i nie chciałbym tego robić na dłuższą metę.

Dlatego zacząłem się zastanawiać nad alternatywnymi ścieżkami.

Stąd pytanie: ma ktoś doświadczenia z zatrudnianiem się zdalnie za granicą jako developer Scali albo Haskella? Da się to ogarnąć? W Polsce niestety możliwości są dość ograniczone jeśli chodzi o Scalę, a w Haskellu tworzy chyba tylko Standard Chartered. Mówię o kimś, kto ogarnia paradygmat funkcyjny, rachunek lambda, funkcyjne algorytmy i struktury danych itp., a nie dżawowcu co umie korzystać z map i filtrów xD

#programowanie #programista15k #scala #haskell #bigdata
  • 22
@kilemile
Z banków, oprócz StanChart (który używa Mu - swojej wewnętrznej strict wersji Haskella) wiem jeszcze o Barclay's (mają Functional Payoff Framewokt napisany w Haskellu) oraz Credit Suisse (chyba największy user F# globalnie). Jest dość dużo ofert pracy na Haskellowym Reddicie.
Po buy side kojarzę tylko Jane Street gdzie używają OCamla.