Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Cześć Mirki i Mirabelki, przychodzę do was z pewnym problemem. Chodzę sobie do 2 klasy liceum, matfiz, za rok matura i co po niej. Mam w planach wyjazd za granicę i zamieszkanie tam. Nie mam zamiaru siedzieć w Polsce, nie widzę sensu siedzenia w tym bagnie. Chcę pracować jako programista. Trochę siedzę w pythonie, pojęcia trochę mam o nim. Pytanie teraz takie: gdzie wylecieć, zamieszkać? Skandynawia, Holandia? Zastanawiałem się nad tymi kierunkami. Drugie pytanie: czy w tamtych stronach papierek ze studiów ma jakieś znaczenie? Jeśli tak, to mógłbym tam też postudiować, i w takim wypadku da się pogodzić studia z pracą? I czy w ogóle znajdę pracę bez studiów( ͡° ͜ʖ ͡°)?
Druga sprawa: utrzymanie się. Ile kosztuje tak +- koszt utrzymania (mieszkanie, jedzonko itd.)? Wiem, że w każdym mieście te koszty się różnią, ale może ktoś mieszka w tamtych stronach i powiedział ile w danym mieście kosztuje życie?
#holandia #szwecja #norwegia #programista15k #programista #praca #pracazagranica

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: [Wyjazdy studenckie](https://st.pl/$xvynkdla)
  • 19
Druga sprawa: utrzymanie się. Ile kosztuje tak +- koszt utrzymania (mieszkanie, jedzonko itd.)? Wiem, że w każdym mieście te koszty się różnią, ale może ktoś mieszka w tamtych stronach i powiedział ile w danym mieście kosztuje życie?


@AnonimoweMirkoWyznania: generalnie praca jako programista bardziej opłaca się w Polsce, niż w Skandynawii czy Holandii bo po wyjściu z junioratu (jak z przegrywu:) zarobki są podobne lub trochę mniejsze (nie wiem jak w Norwegii,
@JudeMasonPolakozerca:

generalnie praca jako programista bardziej opłaca się w Polsce, niż w Skandynawii czy Holandii bo po wyjściu z junioratu (jak z przegrywu:) zarobki są podobne lub trochę mniejsze (nie wiem jak w Norwegii, ale z tego zestawu państw mam znajomych w Holandii, Danii i Szwecji),


Generalnie tak, ale zalezy czy pracujesz dla kolejnego startupu czy dla porzadnej firmy. Np w Amsterdamie jako ogarniety senior mozesz zgarnac 150-250k EUR/rok, a to
@AnonimoweMirkoWyznania: O Holandii zapomnij. Bez papieru nie zostaniesz tu raczej prawdziwym programista (ewentualnie slabo platnym klepasczem kodu ale tez raczej ciezko). Studia w Holandii sa malo oplacalne bo sa platne. Jak mieszkasz conajmniej 5 lat w NL to dostajesz doplate i placisz tylko 2200 euro za rok, inaczej ponad 6000 euro za rok.
@AnonimoweMirkoWyznania: Byles tak w ogole kiedys za granica na dluzej (w pracy)? Bo zycie na emigracji wcale nie jest bajka. Musisz pamietac ze w takim wieku to nawet jesli wsadzisz w to duzo pracy i nauczysz sie jezyka to nigdy nie bedziesz traktowany jak inni lokalsi.
Np w Amsterdamie jako ogarniety senior mozesz zgarnac 150-250k EUR/rok


@zarev: come on, takie zarobki to będzie miało może kilka procent programistów. Większość musi zadowolić się kwotami typu 3-4k netto.
@JohnReese: wow. 'zapomnij' jest drastycznym okresleniem. znam 2 ludzi robiacych w niderlandach bez dyplomu. fakt ze nie wyjechali jako juniorzy, ale tez nie jako seniorzy.

@AnonimoweMirkoWyznania: juniora bez dyplomu z zagranicy nikt nie chce. malo kto chce junior'a. koszty. koszty. koszty... posiedz rok w polszy. 1 rok exp'a >>>>>> 0 exp'a.

@JudeMasonPolakozerca: mozna uogulnic, ze z polski nie emigruje sie za $ jesli zarabiasz powyzej 8k netto. chyba ze
mozna uogulnic, ze z polski nie emigruje sie za $ jesli zarabiasz powyzej 8k netto. chyba ze uwzglednimy mentalnosc i kulture


@no_one6: dokładnie tak. Ja tylko z powodu mentalności mam ciągłą ochotę na wyjazd, zwłaszcza że pomieszkałem trochę zagranicą i czułem się tam dobrze. Jak widać same pieniądze to nie wszystko. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@no_one6: Nie wiem ale wszystkie firmy w NL z jakimi mialem doczynienia stawiaja na ludzi po studiach. Przynajmniej jesli chodzi o programowanie niskopoziomowe. Przyznaje ze nie wiem jak to dziala w firmach ktore szukaja programistow tylko wysokopoziomowych.
@JohnReese: niskopoziomowe ma troche inne warunki. tam faktycznie dyplom jest norma nawet w polsce. ja myslalem o java/c#/python/js/admin. z opowiadan- fajnie miec dyplom, ale rynek jest jaki jest. niektorzy wymagaja, inni przymykaja oko, a jeszcze inni maja gdzies.
z zabawniejszych/dziwnych sytuacji nie zwiazanych z dyplomem w niderlandach to znajomy uslyszal ze chce za duzo jak na swoj wiek. nie ilosc exp'a, ale wiek jako ilosc czasu od urodzenia.
Jestem ciekaw tych roznic.


@JohnReese: dużo mniejsza pobożność i akceptacja dla inności (a jak już ktoś jest pobożny to jeszcze chętniej garnie się do pomocy innym). Możesz sobie pójść po zakupy w piżamie i w wielkich pomarańczowych okularach i nikt nie zwróci na Ciebie uwagi, podczas kiedy u nas inność, zwłaszcza w małych miasteczkach i wsiach jest ciągle czymś dziwnym, a ludzie odmienni od całej, szarej reszty łatwo są naznaczani i