Wpis z mikrobloga

Pamiętacie swoje studniówki? A może ta pierwsza „dorosła” impreza jeszcze przed Wami? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Studniówkowy sezon właśnie się zaczyna, a do naszej rzeczniczki Alina Czyżewska piszą uczniowie zaniepokojeni łamaniem ich praw. Lista studniówkowych grzechów popełnianych przez szkoły jest długa. Zdarza się, że uczniowie zmuszani są do zapłacenia obowiązkowej opłaty „na studniówkę”, na którą nie mają zamiaru iść, koszty studniówki nieoczekiwanie rosną, wpłaty nie są zwracane w przypadku wycofania się („bo nie”), nauczyciele wyznaczają, z kim można pójść, a z kim nie itp.
Do kogo się zwrócić, co zrobić kiedy studniówka zamienia się w koszmar pełen nakazów i zakazów? Przeczytajcie nasz tekst i piszcie do nas lub do innych obywatelskich organizacji pozarządowych – czasem interwencja z zewnątrz pomoże dyrektorowi czy dyrektorce ponownie zauważyć granice prawa.
https://siecobywatelska.pl/nadchodzi-czas-studniowek-i-lamania-przez-szkoly-prawa/
__
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #szkola #licbaza #techbaza #studniowka

  • 54
@Wejszlo:

ta kasa to na ciastka i kawę dla komisji maturalnych. My takie whaat.jpg i do dziś się zastanawiamy czy każda taka 50tka była na kawę czy tylko ta jego xD już nie mówiąc o fakcie, że to miało być na studniówkę, a tu z dupy jakieś ciastka dla komisji.

Bywa też tak, że uczniowie składają się na obiady dla nauczycieli w komisjach...
@Wejszlo:

Szkoda, że wtedy o Was nie
Nie brałem udziału w tej pajacerce i nie żałuję. Gdyby mi zapłacili z 1000 złociszy, to może bym się zastanowił, ale żeby samemu dobrowolnie płacić kilka stów za ubranie się w garniak, tańczenie poloneza i picie wódki po kątach? Jeszcze mnie do reszty nie #!$%@?ło xD


@Kliko: Każdy ma inne podejście. A łatwo się zniechęcić, gdy to jaka jest formuła studniówki nie zależy w ogóle od uczniów.
@Watchdog_Polska: "Nawet 120zł"? Sam płaciłem 200zł jako składkę przed studniówką na którą nie miałem zamiaru iść. Oficjalnie było to na maturę, gdzie dostaliśmy pół litra wody i bułkę która normalnie w stołówce kosztowała 2,50zł.


@Jurix: Marnie. A pytaliście na jakiej podstawie ta składka?
@Watchdog_Polska: U nas dyrektor zatrudnił ochronę, która przeszukiwała nas przed wejściem na salę, żeby nikt nie wniósł alkoholu. Wcześniej było ultimatum, że alkohol może być jeżeli wszystkie osoby towarzyszące będą pełnoletnie, ale oczywiście nie były.
@Watchdog_Polska: Ta ochrona była przez całą imprezę i pilnowała, żeby nikt nie opuszczał budynku. Chyba jedynie tyle ugraliśmy, że nie płaciliśmy tej ochrony za swoje. Ten dyrektor niedługo później został awansowany do Gminnego Zespołu Oświaty, co pewnie utwierdziło go w przekonaniu, że dobrze robi.
@Watchdog_Polska: nie byłam na studniówce, bo moja klasa była masakrycznie niedograna i nikt się tam nie lubił. Parę osób mnie namawiało żebym poszła, więc najpierw wpłaciłam jakąś 100 zaliczki, ale po namyśle stwierdziłam, że szkoda mi tych pieniędzy na organizowanie imprezy z ludźmi, za którymi nie przepadam, a i tak muszę codziennie ich widzieć. Na szczęście zaliczkę bez problemu mi zwrócono w sekretariacie. Popatrzyłam później na zdjęcia i nie żałowałam, że
@Watchdog_Polska ja w tym roku 3 studniówka w życiu ( ͡º ͜ʖ͡º) U mnie jakoś bardziej przyziemnie. Czyli wprost. Jedna nauczycielka powiedziała 3 lata temu na mojej, że jak będzie alkohol to nie przychodzi, a więc jej nie było ( ͡º ͜ʖ͡º) I tradycyjnie jak dorośli prośba od dyrektora żeby nie bylo alkoholu na stołach tylko pod bo tak wypada do zdjęć
nie byłam na studniówce, bo moja klasa była masakrycznie niedograna i nikt się tam nie lubił. Parę osób mnie namawiało żebym poszła, więc najpierw wpłaciłam jakąś 100 zaliczki, ale po namyśle stwierdziłam, że szkoda mi tych pieniędzy na organizowanie imprezy z ludźmi, za którymi nie przepadam, a i tak muszę codziennie ich widzieć. Na szczęście zaliczkę bez problemu mi zwrócono w sekretariacie. Popatrzyłam później na zdjęcia i nie żałowałam, że nie poszłam.