Wpis z mikrobloga

Dziś mija 27 rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz na morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia. W katastrofie zginęło 55 osób, w tym 20 marynarzy i 35 pasażerów, uratować udało się 9 osób. Była to największa katastrofa morska w historii Polski.

Do poczytania: https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_promu_Jan_Heweliusz
Do obejrzenia: Czarny serial - Heweliusz na youtube.

#historia #ciekawostki #morze
Rxx3 - Dziś mija 27 rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz na morzu Bałtyckim u wybr...

źródło: comment_xvn0yxu153TJGsVQRgsAfjcOTq3AV2cO.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@Rxx3: z już zalanych grodzi, gdy wiedzieli, że nie dadzą rady się uratować co bogatsi wysłali smsy do rodzin z pożegnaniem ( ͡° ʖ̯ ͡°) smutna historia
  • Odpowiedz
"Przed zatonięciem prom miał 28 wypadków: przechylał się na pełnym morzu, dwukrotnie przewracał się w porcie, zderzał z kutrami rybackimi, miał awarię silnika, a we wrześniu 1986 roku wybuchł na nim pożar. "

Super prom!
  • Odpowiedz
@Rxx3: Używali balastu w celu skompensowania przechyłu mając wadliwy system balastowy. Tak im się śpieszyło, że zlekceważyli najważniejsze - życie ludzi. Nie wiem co tam musiało się dziać, ponoć były naciski ze strony armatora by płynąć, ale kapitan z jajami byłby w stanie powiedzieć, że ich #!$%@? i nigdzie nie płynie. Każdy kto popływał po Bałtyku zimą wie, jak ten niewielki akwen może być zdradliwy.

Awaria nie została zgłoszona organom administracji
  • Odpowiedz
Była to największa katastrofa morska w historii Polski.


Tu sie musze nie zgodzic. Najwieksza katastrofa morska w historii Polski byl potop szwedzki
  • Odpowiedz
Szkoda zmarłych, ale to co oni tam zrobili wywołuje zdumienie na mojej twarzy i jak najbardziej można było tego uniknąć.


@karski: typóweczka po polsku. Procedury, instrukcje i przeszkolenie są dla frajerów, Polak to i na drzwiach od stodoły popłynie do Szwecji.
  • Odpowiedz
@Rxx3: Nurkowałem na Heweliuszu. Przerażający widok, w szczególności tych zmasakrowanych samochodów ciężarowych. Wrak leży stosunkowo płytko i slyszałem głosy, że Niemcy chcą go w jakiś sposób usunąć, bo zagraża żegludze.
  • Odpowiedz