Wpis z mikrobloga

Dlaczego Smalltalk jest wyjątkowym językiem programowania? Na czym polega jego czysta obiektowość? Czy tworzenie klasy może być realizowane przez wysyłanie wiadomości? Co sprawia, że praca w smalltalkowym IDE wydaje się wielu osobom dziwna? Na te i inne pytania odpowiadam w opublikowanym dziś artykule, który jest pierwszym z serii wpisów poświęconych temu fascynującemu językowi.

LINK: Smalltalk – najczystszy z obiektowych języków programowania


Jeśli interesują Cię moje wpisy, obserwuj tag #polydev
#programowanie #programista #informatyka #programowanieobiektowe #smalltalk #naukaprogramowania #ankieta #ankietainformatyczna
Pobierz informatyk - Dlaczego Smalltalk jest wyjątkowym językiem programowania? Na czym poleg...
źródło: comment_7dPY2kLMtp15ZBPgHvjszGg0Dli4u77p.jpg

Czy kiedykolwiek programowałeś w Smalltalku?

  • Tak, smalltalkuję nałogowo! 3.5% (2)
  • Tak, ale niewiele razy 7.0% (4)
  • Nie i nie zamierzam 70.2% (40)
  • Nie, ale kiedyś spróbuję! 19.3% (11)

Oddanych głosów: 57

  • 10
@LazyInitializationException: niska popularność danego języka nie oznacza, że jest on źle zaprojektowany, niewydajny lub niewygodny. Na ogół jest ona wypadkową wielu czynników i podobnie jest w przypadku Smalltalka. Jest to język, który wywarł ogromny wpływ na programowanie, a nie spotkałem się, żeby był obiektem żartów. Co ciekawe, w corocznej ankiecie organizowanej przez StackOverflow, Smalltalk zdobył w 2017 roku drugie miejsce w kategorii "Most Loved Languages".
@LazyInitializationException: rynek zweryfikował też COBOLA i JavaScript, czyniąc z nich bardzo popularne technologie, co nie oznacza, że zarazem najlepsze. Co więcej, nie każdy język aspiruje do bycia uniwersalnym, a już na pewno nie języki jednoparadygmatowe (podobnie jak np. czysto funkcyjny Haskell, który jest świetny, ale przecież nie do wszystkiego, więc nie spodziewałbym się, że nagle wpadnie do TOP5).